Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. augusta 2020

Rusko je dôležitý partner pri riešení konfliktov a kríz vo svete, vyhlásil Heiko Maas v MoskveNemecký šéf diplomacie počas utorkovej návštevy Moskvy zdôraznil globálnu úlohu Ruska, no neobišiel ani spory, ktoré komplikujú vzťahy krajín. Minister zahraničných vecíZdieľať
russia_germany_44705 12af11fbc84e4ff88f0c6a0fb86db041 676x452 11.8.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecký šéf diplomacie počas utorkovej návštevy Moskvy zdôraznil globálnu úlohu Ruska, no neobišiel ani spory, ktoré komplikujú vzťahy krajín. Minister zahraničných vecí Heiko Maas po stretnutí s rezortným kolegom Sergejom Lavrovom označil Rusko za dôležitého partnera pri riešení "mnohých konfliktov a kríz vo svete", pričom poznamenal, že je dôležité, aby bilaterálne dobre komunikovali.

Vražda Gruzínca v Berlíne


Berlín a Moskva musia podľa Maasa dokázať komunikovať aj o záležitostiach, ktoré sa priamo týkajú ich dvoch, ako sú napríklad obvinenia ruského občana z vraždy Gruzínca v Berlíne alebo obvinenia voči inému Rusovi v súvislosti s jeho rolou v hackerskom útoku na nemecký parlament.

"Kedykoľvek je to potrebné, je dôležité, aby sme sa bavili otvorene. Tak sme to robili aj v minulosti," uviedol.

Napriek problémom však Maas i Lavrov zdôraznili spoločné záujmy oboch krajín, medzi ktoré patrí napríklad výstavba plynovodu Nord Stream. Proti tomuto projektu však ostro vystupujú Spojené štáty.

Kritika Washingtonu


Maas v tejto súvislosti pripomenul dôležitosť pevných vzťahov Nemecka s USA, no zároveň kritizoval prístup Washingtonu ako nevhodný.

"Musíme veľmi jasne povedať, že sankcie medzi partnermi sú nesprávne, a v konečnom dôsledku je naším suverénnym rozhodnutím, odkiaľ vezmeme energiu," zdôraznil s tým, že "žiadny štát nemá právo diktovať európske energetické stratégie prostredníctvom vyhrážok", pričom poznamenal, že to ani nezaberie.

Podľa Lavrova stále platí, že plynovod dokončia tento rok, a to aj napriek americkým pokusom o jeho narušenie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko je dôležitý partner pri riešení konfliktov a kríz vo svete, vyhlásil Heiko Maas v Moskve © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V uliciach Bejrútu si ľudia pripomenuli obete explózie v tamojšom prístave
<< predchádzajúci článok
Putin: V Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu. Vakcína dostala označenie Sputnik V.

Rusko je dôležitý partner pri riešení konfliktov a kríz vo svete, vyhlásil Heiko Maas v Moskve - diskusné fórum čitateľov