Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. septembra 2021

Rusko je zodpovedné za otravu bývalého agenta Litvinenka, tvrdí Európsky súd pre ľudské právaZa neprirodzenú smrť bývalého agenta Alexandra Litvinenka z 23. novembra 2006 v Londýne je zodpovedné Rusko. Ako informoval spravodajský ...Zdieľať
litvinenko 992x665 1 676x453 21.9.2021 (Webnoviny.sk) - Za neprirodzenú smrť bývalého agenta Alexandra Litvinenka z 23. novembra 2006 v Londýne je zodpovedné Rusko. Ako informoval spravodajský portál BBC, v utorok to uviedol Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Bol tvrdým kritikom Kremľa


Litvinenko bol agentom KGB a po páde Sovietskeho zväzu i nástupníckej FSB. Postupne sa z neho stal tvrdý kritik Kremľa a prezidenta Vladimira Putina. Neskôr ušiel do Londýna, kde v roku 2006 zomrel na otravu rádioaktívnym polóniom.

Britské vyšetrovanie uskutočnené v roku 2016 prinieslo záver, že vraždu „pravdepodobne schválil“ Putin. Rusko však vždy popieralo akúkoľvek účasť na jeho vražde.

Na súd sa obrátila vdova


Podľa britského vyšetrovania to bol niekdajší agent KGB Andrej Lugovoj spolu s ďalším Rusom Dmitrijom Kovtunom, kto Litvinenkovi počas ich spoločného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 1. novembra 2006 v Pine Bare v londýnskom hoteli Millennium, dal do nápoja izotop polónia 210.

Na ESĽP v Štrasburgu sa obrátila vdova po Litvinenkovi Marina. Podľa súdu pri otrave Litvinenka „konali Lugovoj a Kovtun ako agenti ruského štátu“.Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko je zodpovedné za otravu bývalého agenta Litvinenka, tvrdí Európsky súd pre ľudské práva © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Valášek nebude hlasovať s korupčnou a fašistickou opozíciou za odvolanie Hegera
<< predchádzajúci článok
Dušan Kováčik má na krku ďalšiu obžalobu, pre úplatok od Pána X

Rusko je zodpovedné za otravu bývalého agenta Litvinenka, tvrdí Európsky súd pre ľudské práva - diskusné fórum čitateľov