Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2024

Rusko neplánovalo na jar v roku 2022 uzavrieť s Ukrajinou mier, kapitulačný akt Kyjeva pripravilo ešte pred vojnouNie je pravda, že Rusko chcelo na jar 2022 na rokovaniach v Bielorusku a Turecku uzavrieť s Ukrajinou mier, chcelo kapituláciu Kyjeva. V rozhovore pre portál Polska Times to povedal bývalý tajomník ...Zdieľať
zelenskyj putin 676x456 15.5.2024 (SITA.sk) - Nie je pravda, že Rusko chcelo na jar 2022 na rokovaniach v Bielorusku a Turecku uzavrieť s Ukrajinou mier, chcelo kapituláciu Kyjeva.


V rozhovore pre portál Polska Times to povedal bývalý tajomník poľského prezidenta Andrzeja Dudu Jakub Kumoch, ktorý sprevádzal ukrajinskú delegáciu na rokovaniach s Rusmi. Kapitulačný akt bol podľa neho očividne v Moskve pripravený ešte pred útokom na Ukrajinu.

Myšlienka prišla od Lukašenka


Myšlienka na mierové rokovania prišla zo strany bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, čiže zo strany Rusov, uviedol Kumoch, ktorý mal na žiadosť ukrajinskej strany na starosti prepravu Ukrajincov na vyjednávania. Moskva podľa neho však vyjednávať nechcela a pravdepodobne mala v úmysle len odovzdať Ukrajincom podmienky kapitulácie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Zároveň Rusi počas rozhovorov zrejme sondovali, v akej nálade sú Ukrajinci. Stretnutie v Bielorusku bolo na úplnom začiatku vojny 28. februára 2022, pričom po nočných pokusoch Rusov o útok na veľké mesta boli ruské tanky zničené.

Začiatkom marca 2022 Poľsko dostalo od Ukrajiny žiadosť o prepravu delegácie do Turecka, zhruba v polovici marca Ukrajinci povedali, že dostali návrh mierovej dohody, povedal Kumoch, ktorý je v súčasnosti poľským veľvyslancom v Číne.

Kľúče k mieru má Moskva


Dokument bol podľa neho očividne pripravený pred ruskou inváziou. Okrem iného žiadal uznanie ruskej anexie Krymu, takzvanú nezávislosť východných oblastí Ukrajiny, obmedzenie veľkosti ukrajinskej armády, zákaz vstupu do NATO, trvalú neutralitu, celý zoznam zákonov, ktoré má Ukrajina zmeniť, vrátane ústavy.

Uznajte Krym, uznajte Donbas, zredukujte armádu, zaveďte ruštinu, možno už na vás nezaútočíme," zhrnul Kumoch ruské podmienky. Ide o úplne iné veci, ako sa nedávno objavili v časopise Foreign Affairs, dodal.

Som veľvyslancom v Číne a viem, čo tu hovorí ruská diplomacia. A hovorí: ,Naozaj chceme mier, v roku 2022 sme boli krôčik od jeho uzavretia, no potom Zelenskyj pod vplyvom Západu zmenil názor a od takmer uzavretej dohody odstúpil’," povedal Kumoch.

Na otázku, či to znamená, že rusko-ukrajinské rozhovory sú nemožné, odpovedal: „Myslím si, že odpoveď je jednoduchá: kľúče k mieru nie sú v Kyjeve, ale v Moskve”.Zdroj: SITA.sk - Rusko neplánovalo na jar v roku 2022 uzavrieť s Ukrajinou mier, kapitulačný akt Kyjeva pripravilo ešte pred vojnou © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Blaha prerušil rokovanie parlamentu pre postrelenie Fica. Toto je vaša robota, odkázal poslankyni Progresívneho Slovenska (video)
<< predchádzajúci článok
Video: Premiéra Fica postrelili v Handlovej, parlament prerušil schôdzu. Údajného útočníka na Roberta Fica zadržali.