Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júla 2018

Rusko recipročne vyhostí gréckych diplomatovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš
Moskva 19. júla (TASR) - Rusko vyhostí zo svojho územia gréckych diplomatov, termín tohto kroku ani ich počet však ešte nie sú známe. Uviedol to vo štvrtok pre agentúru TASS ruský veľvyslanec v Grécku Andrej Maslov.


"Už predtým sme oznámili, že budú nasledovať recipročné opatrenia. Neviem však kedy, kto a presný počet, ale v súlade so zaužívanou praxou dôjde k odvetným krokom," povedal Maslov.

Grécke médiá minulý týždeň s odvolaním sa na diplomatické zdroje informovali, že Atény sa rozhodli vyhostiť dvoch ruských diplomatov a zakázať vstup do krajiny ďalším dvom. Grécke úrady obviňujú týchto predstaviteľov zo zasahovania do vnútorných záležitostí Grécka a podkopávania národnej bezpečnosti.

Ruských diplomatov podľa gréckeho denníka Kathimerini konkrétne obvinili z "pokusu o získanie a šírenie informácií, ako aj uplácania štátnych činiteľov". Hovorca gréckej vlády neskôr potvrdil údaje o vypovedaní diplomatov. Zdôraznil, že Atény nebudú tolerovať konanie, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom.

Ruských diplomatov vyhostili z Grécka minulý týždeň pre podozrenia, že sa podieľali na financovaní protestov proti dohode o ukončení dlhoročného sporu medzi Gréckom a Macedónskom o názve Macedónska.

V prípade ratifikácie dohody, podľa ktorej by sa severný sused Grécka mal v budúcnosti volať Republika Severné Macedónsko, bude mať Skopje voľnú cestu k vstupu do NATO.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v stredu uviedla, že Grécko vyhostením ruských diplomatov konalo pod nátlakom svojich spojencov z NATO. Kroky Grécka "nezostanú bez následkov," dodala Zacharovová bez uvedenia ďalších podrobností. Vyhostenie diplomatov zároveň označila za "surové a neoprávnené".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas akcie Zlatý Kopec v Nitre zadržali troch podozrivých
<< predchádzajúci článok
Podľa veľvyslanca Ukrajiny železničná doprava z Číny do EÚ rastie

Rusko recipročne vyhostí gréckych diplomatov - diskusné fórum čitateľov