Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

26. júla 2022

Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnúRusko po roku 2024 odstúpi od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a bude sa sústrediť na budovanie vlastnej stanice na obežnej dráhe. V utorok to oznámil novovymenovaný šéf ruskej vesmírnej ...Zdieľať
space_swaps_70413 b5fe2141b5074966acd2e88842f5a95b 676x459 26.7.2022  - Rusko po roku 2024 odstúpi od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a bude sa sústrediť na budovanie vlastnej stanice na obežnej dráhe. V utorok to oznámil novovymenovaný šéf ruskej vesmírnej agentúry.


Jurij Borisov, ktorého tento mesiac vymenovali na čelo Roskosmosu, počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom povedal, že Rusko splní svoje záväzky voči partnerom na ISS a následne projekt opustí.

Napätie medzi Ruskom a Západom


„Padlo rozhodnutie po roku 2024 opustiť stanicu,“ uviedol Borisov.

Jeho vyjadrenie potvrdilo predchádzajúce vyhlásenia ruských predstaviteľov o zámere Moskvy po roku 2024 opustiť stanicu.

Prišlo tiež v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Západom v súvislosti s vojenskou agresiou Kremľa na Ukrajine.

Podpísali dohodu s NASA


Napriek rozporom podpísali americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Roskosmos tento mesiac dohodu, na základe ktorej budú americkí astronauti ďalej využívať ruské rakety a ruskí kozmonauti zase budú od jesene využívať na lety na ISS služby spoločnosti SpaceX.

Dohoda zabezpečuje, že vesmírna stanica bude mať na palube vždy aspoň jedného Američana a jedného Rusa.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonsko tyranizujú útočné opice; úradom sa jednu podarilo zneškodniť
<< predchádzajúci článok
Záver júla na Bojnickom zámku bude patriť premiérovej interaktívnej prehliadke V spleti dávnych ciest