Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

Rusko si pripomína deň vojenskej slávy i boľševickú revolúciuRuskí vojaci v dobových uniformách Červenej armády z obdobia II. svetovej vojny pochodujú na moskovskom Červenom námestí pri príležitosti osláv 78. výročia legendárnej vojenskej prehliadky zo 7. novembra 1941, ktorá sa uskutočnila ...Zdieľať
Ruskí vojaci v dobových uniformách Červenej armády z obdobia II. svetovej vojny pochodujú na moskovskom Červenom námestí pri príležitosti osláv 78. výročia legendárnej vojenskej prehliadky zo 7. novembra 1941, ktorá sa uskutočnila napriek tomu, že nemecké nacistické jednotky boli vtedy len niekoľko desiatok kilometrov od Moskvy. Foto: TASR/AP
Moskva 7. novembra (TASR) - Rusko si vo štvrtok pripomína jeden z dní vojenskej slávy i výročie boľševickej revolúcie z roku 1917.


Hlavným podujatím Dňa vojenskej slávy bol vojenský pochod na Červenom námestí v Moskve, ktorý bol spomienkou na vojenskú prehliadku z roku 1941, keď sovietski vojaci priamo z nej odchádzali na front.

Ako informovala agentúra TASS, v centre Moskvy sa vo štvrtok uskutočnilo aj zhromaždenie komunistov a ich sympatizantov venované 102. výročiu októbrovej revolúcie.

Počas pochodu ulicami Moskvy demonštranti skandovali tradičné komunistické slogany: "Všetka moc sovietom!", "Leninov odkaz je večne živý", "Bojom za práva!" a podobne.

Na pochode sa zúčastnili ľudia rôzneho veku, ktorí držali v rukách vlajky komunistickej strany, Sovietskeho zväzu i portréty sovietskych politických a vojenských vodcov.

Na vojenskom pochode na Červenom námestí v centre Moskvy sa zúčastnilo okolo 4000 vojakov vrátane kavalérie prezidentského pluku, čestnej stráže troch druhov vojsk ozbrojených síl Ruskej federácie, ako aj zástupcovia rezortu obrany a vojenských stredných i vysokých škôl.

Pamätná vojenská prehliadka na Červenom námestí zo 7. novembra 1941 sa konala počas bitky o Moskvu na počesť 24. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Zúčastnilo sa na nej 28.467 vojakov, pričom časť z nich priamo z námestia odišla na front. Frontová línia sa vtedy nachádzala iba 30 kilometrov od mesta.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruský emisár odmieta správy o ruských žoldnieroch v Líbyi
<< predchádzajúci článok
PPA spolupracuje s políciou pri podozrení korupcie svojho zamestnanca

Rusko si pripomína deň vojenskej slávy i boľševickú revolúciu - diskusné fórum čitateľov