Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

04. februára 2024

Ruský kozmonaut Kononenko prekonal rekord v celkovej dĺžke pobytu vo vesmíre (foto)Ruský kozmonaut Oleg Kononenko prekonal svetový rekord v celkovom čase strávenom vo vesmíre. V nedeľu o tom informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Prekonal ...Zdieľať
russia_international_space_station_46794 676x450 4.2.2024 (SITA.sk) - Ruský kozmonaut Oleg Kononenko prekonal svetový rekord v celkovom čase strávenom vo vesmíre. V nedeľu o tom informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Prekonal PadalkuPäťdesiatdeväťročný inžinier strávil vo vesmíre už viac ako 878 dní a 12 hodín. Prekonal tak rekord jeho kolegu Gennadija Padalku z roku 2015 - 878 dní, 11 hodín, 29 minút a 48 sekúnd.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Oleg Kononenko prekonal svetový rekord v celkovom čase strávenom vo vesmíre (fotografie)

Kononenko pre štátnu tlačovú agentúru Tass povedal, že každá cesta na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) si vyžaduje dôslednú prípravu, ale život kozmonauta je jeho splnený detský sen.

Na ISS cestoval už päťkrát


„Do vesmíru lietam preto, aby som robil to, čo milujem, nie aby som robil rekordy. Od malička som sníval a túžil stať sa kozmonautom. Tento záujem - možnosť letieť do vesmíru, žiť a pracovať na obežnej dráhe - ma motivuje pokračovať v lietaní," povedal agentúre.

Na ISS Kononenko cestoval už päťkrát, prvý raz v roku 2008. Jeho súčasný pobyt na stanici sa začal 15. septembra 2023, keď tam priletel s kozmonautom Nikolajom Čubom a astronautkou z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Loral O’Hara.

Ku koncu jeho terajšej expedície by sa mal Kononenko stať prvým človekom, ktorý strávil vo vesmíre tisíc dní.


Zdroj: SITA.sk - Ruský kozmonaut Kononenko prekonal rekord v celkovej dĺžke pobytu vo vesmíre (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel český herec Karel Hábl, hlas z filmu Vinnetou
<< predchádzajúci článok
Prvá Slovenka sa pokúsi vyjsť na vrchol Everestu, na cestu sa pripravuje už vyše roka a pol