Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

31. marca 2021

Sakury tento rok v Japonsku rozkvitli najskôr za ostatných 1200 rokovV čase, keď sú sakury v plnom kvete, zvyknú Japonci v parkoch pod ich korunami usporadúvať pikniky a vítať tak jar.Zdieľať
Sakury tento rok v Japonsku rozkvitli najskôr za ostatných 1200 rokov

Japonské čerešne známe ako sakury tento rok rozkvitli v dôsledku klimatickej zmeny najskôr za ostatných 1200 rokov. Informoval o tom v utorok britský denník The Independent.


Sakury rozkvitli v japonskom meste Kjóto minulý piatok - teda ešte v marci, ktorý bol mimoriadne teplý. Ide o najskorší zaznamenaný termín ich zakvitnutia za viac ako 1200 rokov, odkedy sa tento jav eviduje. Piatkový rekord tak prekonal rekord predchádzajúci, z 27. marca 1409. Ako pripomína The Independent, podľa historických záznamov sakury úplne najskôr rozkvitli na jar v roku 812 n. l.

"Záznamy o kvitnutí sakúr sú pre výskum klimatických zmien neuveriteľne cenné vzhľadom na dlhodobú evidenciu týchto údajov a silnú citlivosť kvitnutia japonských čerešní na jarné teploty (teplejšie jari sa zvyčajne rovnajú skoršiemu kvitnutiu)," uviedol vedecký pracovník z Kolumbijskej univerzity Benjamin Cook, ktorý sa špecializuje na rekonštrukciu historických záznamov súvisiacich so zmenou klímy.

Záznamy o kvitnutí japonských čerešní, ktoré sú jedinečné svojou dlhovekosťou, ukazujú, že priemerný čas ich kvitnutia bol počas zhruba 1000 rokov – približne v rokoch 812 - 1800 n. l. – relatívne stabilný. V nasledujúcich rokoch však rozkvitali čoraz skôr. Podľa Cooka od roku 1800 viedlo otepľovanie k ustálenému trendu skoršieho kvitnutia, ktoré pretrváva až do súčasnosti. Toto otepľovanie spôsobili podľa neho klimatické zmeny, ale pravdepodobne aj zvýšená urbanizácia miest v priebehu posledných storočí a prirodzene vyššia teplota mestskej zástavby, ktorá nahradila pôvodnú vegetáciu.

Sakury však rozkvitli neobvykle skoro v celom Japonsku. V Tokiu dosiahli úplný rozkvet 22. marca, čo je podľa tamojších médií ich druhý najskorší dátum rozkvetu od roku 1953, približuje The Independent.

V čase, keď sú sakury v plnom kvete, zvyknú Japonci v parkoch pod ich korunami usporadúvať pikniky a vítať tak jar. Kvet čerešne sa považuje za japonský národný symbol.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Festival Colours of Ostrava sa presúva na júl 2022, vstupenky zostávajú v platnosti
<< predchádzajúci článok
V Malej Fatre zastrelili pytliaci rysa

Sakury tento rok v Japonsku rozkvitli najskôr za ostatných 1200 rokov - diskusné fórum čitateľov