Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

31. marca 2021

V Malej Fatre zastrelili pytliaci rysaTento smutný prípad dokladuje totálne absentujúce povedomie človeka o význame predátorov v prírode, tvrdia ochranári.Zdieľať
V Malej Fatre zastrelili rysa

Správu Národného parku (NP) Malá Fatra so sídlom vo Varíne upozornili emailom na mŕtveho rysa ostrovida. Veterinárne vyšetrenie podľa ochranárov potvrdilo, že rys uhynul v dôsledku strelného poranenia. Správa NP Malá Fatra o tom v utorok informovala na svojej internetovej stránke.


"Na základe oznámenia vo februári vykonali pracovníci Správy NP obhliadku. Vzhľadom na skutočnosť, že telo uhynutého rysa sa nachádzalo v relatívne prehľadnom teréne a len niekoľko desiatok metrov od poľovníckeho posedu, obhliadka sa uskutočnila za súčinnosti polície SR," uviedli ochranári.

Podľa veterinárnej správy rys po strelnom poranení nebol schopný unikať stovky metrov. "Vzhľadom na lokalizáciu nálezu je zrejmé, že nešlo o nález jedinca, ktorý by prešiel na miesto nálezu z iného poľovného revíru. Tento smutný prípad dokladuje totálne absentujúce povedomie človeka o význame predátorov v prírode," podotkli ochranári.

Pripomenuli, že na začiatku februára organizovala Správa NP Malá Fatra monitoring veľkých šeliem v spolupráci s verejnosťou, odborníkmi aj zástupcami poľovných revírov. "Výsledkom monitoringu bol aj fakt, že rys ostrovid je najmenej početnou veľkou šelmou v Malej Fatre. O nízkom stave populácie rysa má správa národného parku dlhodobo vedomosť, pričom do mozaiky poznatkov prispela ďalšia smutná udalosť," uzavreli ochranári.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sakury tento rok v Japonsku rozkvitli najskôr za ostatných 1200 rokov
<< predchádzajúci článok
Aké strihy dámskych džínsov sú teraz v móde?

V Malej Fatre zastrelili pytliaci rysa - diskusné fórum čitateľov