Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. mája 2022

Samosprávy a mestá sa môžu uchádzať o milióny eur na nové cyklotrasy, s ich budovaním im pomôžu zahraniční expertiSlovensko má podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) k dispozícii 200 miliónov eur na rozvoj cyklodopravy.Zdieľať
Samosprávy a mestá sa môžu uchádzať o milióny eur na nové cyklotrasy, s ich budovaním im pomôžu zahraniční experti

Pri otvorení podujatia Cyklomestá 2022 v Trnave dodal, že samosprávy a ich rozpočtové organizácie budú môcť čerpať 105 miliónov z Plánu obnovy a odolnosti, ďalších približne 100 miliónov z nových štrukturálnych fondov.

Efektívne budovanie cyklotrás

Mestá a obce nad 20-tisíc obyvateľov, vyššie územné celky a ich organizácie sa môžu už teraz uchádzať o 36,5 milióna eur z financií z plánu obnovy. Maximálna výška príspevku na jeden projekt nebola stanovená, oprávnené náklady na jeden kilometer však nemôžu presiahnuť 500-tisíc eur.

Doležal pripomenul, že ministerstvo dopravy nepostaví ani meter cyklotrasy, to budú musieť urobiť samosprávy a ďalší oprávnení žiadatelia.

„V troch rôznych častiach Slovenska pripravíme konferencie, kde sa dozvedia nielen o tom, ako čerpať prostriedky z plánu obnovy a eurofondov, ale hlavne chceme hovoriť o tom, ako plánovať a budovať cyklotrasy. Trendy z Holandska alebo Dánska ukazujú, že možno ísť aj cestou upokojovania motorovej dopravy v určitých častiach mesta, nielen betónovaním nových cyklokoridorov,“ povedal Doležal.

Zároveň vysvetlil, že mestá do 20-tisíc obyvateľov budú môcť žiadať o peniaze zo štandardných eurofondov.

Inšpirácie v oblasti udržateľnej mobility

Podujatie Cyklomestá 2022 s podtitulom konferencia o mobilite a kvalite života v mestách a obciach pripravila Cyklokoalícia. Podľa prezidenta Cyklokoalície Dana Kollára má priniesť inšpirácie v oblasti udržateľnej mobility z domova aj zo zahraničia.

Na konferencii vystúpia experti na cyklodopravu z Holandska, ale aj z miest Helsinki, Reykjavík a ďalších. Medzi rečníkmi dvojdňového podujatia je aj primátor Trnavy Peter Bročka.

Trnava patrí k tým slovenským mestám, ktoré veľmi efektívne čerpajú peniaze na cyklistickú infraštruktúru z eurofondov a podľa Bročku pripravujú projekty aj pre plán obnovy.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Začala sa výstavba úseku Vážskej cyklomagistrály do Piešťan (28. 2. 2022)
 Cyklotrasy v okolí Krupiny (Región Hont) ocenia aj náročnejší turisti (6. 4. 2021)
 Brezno vybuduje cyklistickú infraštruktúru za takmer tristotisíc eur v niekoľkých lokalitách (3. 10. 2020)
 Hornonitrianske mestá spojí cyklotrasa (1. 12. 2018)
 Hornonitrianske mestá a obce by mala spájať cyklotrasa (19. 10. 2017)
 Cyklocestu z Popradu na Podlesok postupne upravujú (20. 9. 2017)
 G. MATEČNÁ: Cyklotrás na Slovensku je stále málo (18. 9. 2017)nasledujúci článok >>
Odvolanie Kováčika má stovky strán, bývalý špeciálny prokurátor je obvinený aj z prijatia úplatku
<< predchádzajúci článok
Minister Korčok ocenil zlatou plaketou austrálskeho podnikateľa so slovenskými koreňmi Franka Lowyho