Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2021

Samosprávy budú môcť opravovať chodníky či cesty, umožní im to novela zákonaNovela zákona umožní samosprávam opravovať či udržiavať aj chodníky,Zdieľať
oprava cesta chodnik dlazba kuzmanyho ulica brezno 676x451 16.5.2021 (Webnoviny.sk) - Novela zákona umožní samosprávam opravovať či udržiavať aj chodníky, cesty či detské ihriská, ktoré oficiálne nikomu nepatria.


Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla skupina koaličných poslancov hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobností (OĽaNO), Sme rodina a strán Za ľudí a Sloboda a solidarita (SaS). Národná rada SR (NR SR) dnes koaličný návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy podporila v hlasovaní 98 hlasmi.

Neznámy vlastník


Zákony boli tak nedokonale spravené, že sa ani tie chodníky, ani tie cesty mnohokrát nedali opraviť, pretože mali neznámeho vlastníka,“ povedala poslankyňa NR SR Monika Kozelová (OĽaNO).

Doterajšia podoba zákona neumožňovala poskytovanie verejných investícií do opráv či údržby ciest, chodníkov, detských ihrísk či oplotení, pokiaľ mali neznámeho vlastníka.

Oficiálne neexistujú


Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren (SaS) uviedol, že iba mestská časť Ružinov má 21 kilometrov ciest a chodníkov, ktoré nikomu nepatria a niektoré z nich ani oficiálne neexistujú.

To sú tie cesty a chodníky, ktoré sú 30 rokov notoricky rozbité, pretože ich nikto neopravoval, pretože starosta, ktorý by ich dal opraviť, by bol jednou nohou v base, pretože by použil verejné prostriedky na investíciu do majetku, ktorý nepatril mestu alebo obci,“ povedal Chren.

Zákon síce nebude umožňovať napríklad investície do rozvoja, ktorý by si vyžadoval stavebné povolenie, umožní však aspoň zimnú údržbu komunikácií, opravy výtlkov, asfaltovanie, opravu múrov či detských ihrísk stojacich na nevysporiadanych pozemkoch. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Samosprávy budú môcť opravovať chodníky či cesty, umožní im to novela zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sentiment slovenských firiem sa po vlaňajšom prepade na jar tohto roka zvýšil
<< predchádzajúci článok
Bytovka so zhorenou strechou zostane uzavretá, obhliadol ju aj statik

Samosprávy budú môcť opravovať chodníky či cesty, umožní im to novela zákona - diskusné fórum čitateľov