Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. apríla 2024

Šance Ursuly von der Leyenovej na znovuzvolenie naštrbujú obvinenia z netransparentnosti pri výberovom konaníKandidatúra Ursuly von der Leyenovej na druhé funkčné obdobie v pozícii predsedníčky Európskej komisie bola ...Zdieľať
russia_ukraine_war_eu_33270 676x451 7.4.2024 (SITA.sk) - Kandidatúra Ursuly von der Leyenovej na druhé funkčné obdobie v pozícii predsedníčky Európskej komisie bola naštrbená po obvineniach z uprednostňovania pri výbere spolustraníka na nové lukratívne miesto. Referuje o tom web The Guardian.

Písomné sťažnosti


Niektorí z najvyššie postavených ľudí v Bruseli, vrátane hlavného diplomata Josepa Borrella a francúzskeho eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona, sa písomne sťažovali Von der Leyenovej, že vymenovanie nemeckého europoslanca Markusa Piepera za osobitného poradcu „spustilo otázky týkajúce sa transparentnosti a nestrannosti nominačného procesu“.

Pieper, ktorý pochádza z rovnakej strany CDU ako Von der Leyenová, bol nedávno vymenovaný za osobitného vyslanca pre malé a stredné podniky, ale europoslanci sa už pýtali, či bol vo výberovom konaní naozaj najúspešnejším kandidátom.

Pieper má v tejto funkcii poberať plat 17-tisíc eur mesačne. Komisia menovanie obhajovala tým, že „má plnú dôveru v skutočnosť, že proces prebehol v úplnom súlade s postupmi“.

Pevná pozícia favorita


Európska ľudová strana (EPP) začiatkom minulého mesiaca podporila úsilie Von der Leyenovej o druhé päťročné funkčné obdobie na poste predsedníčky Európskej komisie.

Najväčšia strana v Európskej únii (EÚ) odobrila jej nomináciu na zjazde v rumunskej Bukurešti, čo ju postavilo do pevnej pozície favorita na najvyšší post v 27-člennom bloku.

EPP schválila nomináciu pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. až 9. júna. Očakáva sa, že EPP zostane po júnovom hlasovaní najväčšou frakciou v europarlamente.

Na to, aby sa 65-ročná Von der Leyenová opäť stala predsedníčkou eurokomisie, ju budú musieť na poste schváliť lídri všetkých členských štátov Európskej únie. Takmer polovica z 27 národných lídrov EÚ sú členmi EPP.


Zdroj: SITA.sk - Šance Ursuly von der Leyenovej na znovuzvolenie naštrbujú obvinenia z netransparentnosti pri výberovom konaní © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nevhodný nápis na tričku či odvolenie za inú osobu. Počas volebného dňa zaznamenala polícia 24 podaní od občanov a riešila päť priestupkov
<< predchádzajúci článok
Pellegrini opäť dominoval medzi väzenskými voličmi, v Leopoldove získal viac ako 90 percent hlasov