Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. októbra 2019

SaS a OĽaNO vítajú dofinancovanie zdravotníctvaJana Cigániková, archívna snímka.Zdieľať
Jana Cigániková, archívna snímka. Foto: TASR Pavol Zachar
Bratislava 8. októbra (TASR) - Dofinancovanie zdravotníctva je podľa opozičných strán SaS a OĽaNO dobrou správou. Členovia parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) a Marek Krajčí (OĽaNO) však zároveň kritizujú zlé nastavenie tohtoročného rozpočtu a upozorňujú, že budúci rok sa výdavky na zdravotníctvo ešte zvýšia. Informovali o tom v utorok na tlačových konferenciách.


"Vláda neustálymi zmenami spôsobuje problémy pacientom, pretože poisťovne nevedia plánovať," konštatuje Cigániková. Dofinancovaním sa podľa nej len "plátajú diery". Sociálny zmier, ktorý vyplýva z podpísaného memoranda, je podľa Cigánikovej dôkazom, že vláda "presúva kolaps na ďalšiu vládu". Budúci rok bude podľa nej treba zvýšiť rozpočet minimálne o 400 miliónov eur.

Riešením problémov je podľa nej systémovo nastavený rozpočet. "Nutný je reálny odhad príjmov zdravotníckeho sektora, vrátane reálnej úhrady za poistencov štátu s viacročným záväzkom jeho výšky platby," hovorí Cigániková. Nové zákony zasahujúce štátny rozpočet by mali podľa nej platiť vždy až od 1. januára. Ako uviedla, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) už viackrát priznal neefektivitu systému, preto ho vyzývajú, aby povedal, ako a kedy ho chce zmeniť.

Krajčí poukázal na to, že v rámci tohto roka ide už o tretie dofinancovanie rezortu zdravotníctva. "Prvé bolo hneď, ako sa urobila revízia rozpočtu, nalialo sa tam 55 miliónov eur. Po prvom kvartáli sa muselo do zdravotníctva dolievať ďalších 40 miliónov, to je realita. Síce sa hovorilo o 90 miliónoch eur, ale to je zavádzanie. A teraz sa musí znova dofinancovať 85 miliónmi eur," skonštatoval Krajčí s tým, že už vlani upozornil na zle nastavený rozpočet pre rezort zdravotníctva.

"Čo sa týka dofinancovania na tento rok, naše hnutie si myslí, že dofinancovanie vo výške 90 miliónov eur je v poriadku, že sú to peniaze, ktoré momentálne tento rok v zdravotníctve chýbajú," komentoval. Podľa jeho názoru bude však pri zostavovaní rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2020 potrebných o 480 miliónov eur viac. „To je predpokladané zvýšenie výdavkov na budúci rok," uzavrel.

Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo financií SR sa v utorok dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur. Súčasťou je aj podpis memoranda medzi zdravotníckymi subjektmi. Jeho obsahom je, že dofinancovaná suma získaná zvýšením percenta za poistencov štátu sa použije výhradne na úhradu poskytovania zdravotnej starostlivosti s dodržaním zachovania sociálneho zmieru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Menový fond: Obchodné spory spomaľujú globálnu ekonomiku
<< predchádzajúci článok
Zamestnávatelia uhradili nedoplatky takmer za 4,3 milióna eur

SaS a OĽaNO vítajú dofinancovanie zdravotníctva - diskusné fórum čitateľov