Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

06. decembra 2011

SaS chce o fiškálnej únii referendum



Strana SaS chce v prípade, že nadchádzajúci summit eurozóny v Bruseli dohodne zásadnejšie zmeny, ktoré by znamenali obmedzenie rozpočtovej suverenity Slovenska, vyhlásiť o týchto otázkach ...



Zdieľať
richard sulik BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) - Strana SaS chce v prípade, že nadchádzajúci summit eurozóny v Bruseli dohodne zásadnejšie zmeny, ktoré by znamenali obmedzenie rozpočtovej suverenity Slovenska, vyhlásiť o týchto otázkach referendum.


"Za významné obmedzenie suverenity a nezávislosti Slovenska považujeme vznik fiškálnej únie a zrušenie práva veta. Strana SaS s týmto nesúhlasí, a keby k takému niečomu malo dôjsť, tak len prostredníctvom referenda," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii predseda SaS Richard Sulík.

SaS podľa Sulíka navrhne referendum o otázkach ďalšieho fungovania Európskej únie a eurozóny uskutočniť v deň volieb, teda 10. marca budúceho roku.


Konkrétne otázky po summite

"Ešte dnes oslovím za účelom vyhlásenia referenda predsedov parlamentných strán. Napíšem im list, ktorým ich vyzvem na rokovanie s cieľom dospieť k tomu, aby Národná rada zaradila do programu tejto schôdze hlasovanie o referende," uviedol v utorok Sulík.

Konkrétne znenie otázky by podľa Sulíka bolo možné naformulovať ihneď po uskutočnení summitu, keď budú jasné dohody európskych lídrov. Pripúšťa, že v prípade dohôd na opatreniach, ktoré by suverenitu krajín neobmedzovali, by referendum potrebné nebolo. Sulík však jedným dychom dodal, že príliš veľkú dôveru v to, čo sa "pečie" v Bruseli, nemá.



SaS chce aj zníženie kvóra

Zabezpečeniu dostatočnej účasti ľudí na referende tak, aby bolo platné, by podľa šéfa SaS pomohlo práve jeho uskutočnenie v deň parlamentných volieb. Predchádzajúce referendá totiž ukázali, že dosiahnutie nadpolovičného kvóra oprávnených voličov býva v slovenských pomeroch veľkým problémom. Doteraz jediným úspešným referendom totiž bolo to pred vstupom Slovenska do Európskej únie, v ktorom sa vyjadrilo 52 % oprávnených voličov. SaS je preto podľa Sulíka ochotná sa baviť aj o znížení 50-percentného kvóra. "Ak bude politická dohoda, tak môžeme znížiť kvórum na nižšiu hodnotu ako v ústave stanovených 50 %," tvrdí.

"Ak bude politická dohoda, tak môžeme znížiť kvórum na nižšiu hodnotu ako v ústave stanovených 50 %," tvrdí.

Uskutočnenie takéhoto referenda v deň volieb by podľa Sulíka malo okrem zabezpečenia zvýšenej účasti aj výhodu v minimalizácii dodatočných nákladov. "Samozrejme, organizácia referenda bude stáť niekoľko miliónov eur, ale slepo súhlasiť so všetkým, čo navrhuje Brusel, bude stáť niekoľko miliárd eur," konštatoval.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Média: Nemecko sa učí vládnuť Európe (6. 12. 2011)
 Smer zmenu zmluvy o EÚ podporí, žiada to aj od KDH a SDKÚ (6. 12. 2011)
 Iveta Radičová dostala od eurovýboru široký mandát na summit (6. 12. 2011)
 Nová zmluva o EÚ má mať prísne rozpočtové pravidlá (6. 12. 2011)
 Dlhová kríza útočí, zníženie ratingu hrozí aj Nemecku (6. 12. 2011)
 Eurozóna smeruje do recesie (5. 12. 2011)
 Euro bolo chybné od začiatku, priznáva bývalý šéf EK (4. 12. 2011)
 EÚ potrebuje užšiu koordináciu rozpočtov, tvrdí Sarkozy (2. 12. 2011)
 ECB bude intervenovať, ak sa EÚ priblíži k fiškálnej únii (1. 12. 2011)
 Slováci reagujú na neistú situáciu na finančných trhoch (1. 12. 2011)



nasledujúci článok >>
Polícia pátra po vodičovi, ktorý zabil chodca a ušiel
<< predchádzajúci článok
Za nehodu, pri ktorej zomrela žena, pôjde vodič do väzenia