Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2012

SaS dnes v Prešove začalo projekt Práca namiesto dávokStrana Sloboda a Solidarita demonštrovala dnes na Autobusovej stanici v Prešove jeden bod svojho volebného programu Práca namiesto dávok. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál ...Zdieľať
jozef mihal PREŠOV 6. marca (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita demonštrovala dnes na Autobusovej stanici v Prešove jeden bod svojho volebného programu Práca namiesto dávok.


Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál uviedol, že dnes na prešovskej stanici a v jej okolí pracovalo okolo 50 poberateľov sociálnych dávok z piatich obcí a miest Prešovského kraja. Určili im dve eurá na hodinu, čo je prepočet sumy minimálnej mzdy. Pri upratovaní a farbení lavičiek si tak za osem hodín zarobili dlhodobo nezamestnaní.


Podľa Mihála je na Slovensku práce dosť

Išlo o ľudí, ktorí boli ochotní pracovať a sú poberateľmi dávok v hmotnej núdzi. Presadením tohto projektu do praxe by nezamestnaní urobili pre spoločnosť kus potrebnej práce a na mesiac by si zarobili 280 – 290 . „Nie je to veľa, ale je to lepšie, ako živoriť zo sociálnych dávok,“ uviedol Mihál.

Navyše by mali sociálne a dôchodkové zabezpečenie. Preto strana SaS navrhuje vo svojom volebnom programe zrušiť súčasné sociálne dávky a namiesto toho ponúknuť prácu všetkým za minimálnu mzdu.

Mihál je presvedčený, že na Slovensku je práce dosť, každý, kto by chcel robiť, prácu dostane. Okrem upratovania formou verejnoprospešných prác sa pre nezamestnaných naštartovali aj nové projekty. Do protipovodňových opatrení sa zapojilo 500 obcí a miest, kde sa podarilo vytvoriť 11 tisíc dočasných pracovných miest. Rozbehol sa projekt opravy hradov, kde si slušne zarobilo 50 ľudí. Práca pre nezamestnaných sa ponúka aj pri čistení lesov, v poľnohospodárstve pri sadení ovocných stromov.

Minister zdôraznil, že kto prácu bezdôvodne odmietne, dostane len jedno teplé jedlo denne. Pre nezamestnaných ľudí s vyšším vzdelaním bude práca pri organizovaní verejnoprospešných prác, chýbajú asistenti učiteľov, týka sa to vzdelávania detí zo sociálne vylúčených spoločenstiev z rómskych osád.


Tí, čo nechcú pracovať podľa SaS o dávky príjdu

Dnes nie je dobre nastavené financovanie týchto asistentov, preto tento systém kolabuje. Asistentov učiteľov by mala zamestnávať štátna agentúra. Mihál zdôraznil, že tento projekt je pre ľudí v prvom rade prestupnou stanicou k tomu, aby si prostredníctvom neho dokázali nájsť zamestnanie na odbornom trhu práce.

Podľa jeho slov na Slovensku je bez práce 190 tisíc ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky 60 až 100  viac-menej bez akejkoľvek námahy. Z nich približne 150 tisíc poberateľov pracovať môže. Strana SaS chce sociálne dávky zrušiť, všetkým poberateľom chce ponúknuť prácu vo verejnoprospešnej oblasti.

Pre tých, ktorí objektívne pracovať nemôžu, dávky ostanú v dnešnej podobe. Mihál predpokladá, že nie všetci nezamestnaní ponuku práce prijmú. Odmietnu ju ľudia, ktorí pracujú v zahraničí alebo u nás na čierno. Preto o dávky prídu a štát ušetrí. Reálne bude potrebné vytvoriť asi 120 tisíc pracovných miest. Predseda strany Richard Sulík povedal, že ponúkajú reálne riešenia, ktoré nie sú vymyslené spoza stola, ale reálne fungujú v praxi, čo ukázal aj dnešný deň v Prešove.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lavína zasypala v Afganistane dedinu, zabila aspoň 37 ľudí
<< predchádzajúci článok
Summit G8 sa presúva z Chicaga do Camp Davidu

SaS dnes v Prešove začalo projekt Práca namiesto dávok - diskusné fórum čitateľov