Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. augusta 2019

SaS: Návrh zákona o minimálnej mzde považujeme za stratu súdnostiOpozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje návrh vládneho Smeru-SD, aby minimálna mzda dosahovala úroveň 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 21. augusta (TASR) – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje návrh vládneho Smeru-SD, aby minimálna mzda dosahovala úroveň 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, za stratu súdnosti a snahu prekryť vnútorné rozbroje medzi predsedom strany Robertom Ficom a premiérom Petrom Pellegrinim (obaja Smer-SD). O strate súdnosti hovorí aj opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).


"Zvýšenie minimálnej mzdy na 60 percent priemernej mzdy bude pre nízko zarábajúcich zamestnancov znamenať zníženie oficiálnych úväzkov, ich prechod na čiernu prácu alebo rovno stratu zamestnania," reagovala na návrh zákona, ktorý v stredu predstavil predseda Smeru-SD, podpredsedníčka SaS a poslankyňa Jana Kiššová. Najväčšie problémy s takto stanovenou minimálnou mzdou budú mať podľa nej podniky v ekonomicky slabších regiónoch.

SaS privítala, že Smer-SD chce určiť na výpočet minimálnej mzdy vzorec a naviazať ju na objektívne parametre, kritizovala však "neprimeranú výšku" pomeru minimálnej mzdy k priemernej. "Na porovnanie, Česko má minimálnu mzdu vo výške 41,19 percenta priemernej mzdy, Maďarsko 40,31 percenta priemernej mzdy a Poľsko 43,73 percenta priemernej mzdy," priblížila Kiššová. SaS za ekonomicky udržateľnú považuje minimálnu mzdu na úrovni do 50 percent priemernej mzdy.

SaS žiada, aby sa k návrhu Smeru-SD vyjadrili okrem zamestnávateľských zväzov a podnikateľských združení aj analytické útvary ministerstiev financií a hospodárstva vrátane Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Podľa poslanca za OĽaNO Eduarda Hegera opäť rozdávajú Fico a Andrej Danko z cudzích vreciek. "Ich najnovšie návrhy k minimálnej mzde a k dôchodkom len dokazujú, že už nevedia, čím by si voličov kúpili, a že úplne strácajú ekonomickú súdnosť," uviedol Heger. V čase ekonomického ochladenia, do ktorého Slovensko vstupuje, sú podľa poslanca takéto návrhy nášľapnou mínou pre rozpočty budúcej vlády.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda schválila zákon o dlhodobej starostlivosti
<< predchádzajúci článok
Talianska Demokratická strana je pripravená na koaličné rozhovory

SaS: Návrh zákona o minimálnej mzde považujeme za stratu súdnosti - diskusné fórum čitateľov