Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. apríla 2024

SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video)Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na riziká parlamentom schváleného zákona o strategických investíciách aZdieľať
24.4.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na riziká parlamentom schváleného zákona o strategických investíciách a novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá prešla cez prvé čítanie.


Oba zákony sú podľa liberálov nebezpečné, sú nastavené totálne proti Slovensku a na ich dôsledky doplatíme všetci.

Za škodu zaplatíme všetci


Zákon o strategických investíciách prináša novinku, že za zlé rozhodnutia ponesie zodpovednosť štát, teda my všetci, a nie ten, kto ich urobil,“ povedala poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS).

Môže ísť podľa nej napríklad o predražené projekty, zle vybraného dodávateľa či zle vybraný projekt.

Už nebude existovať žiadna prekážka, aby koalícia robila rozhodnutia v prospech jej kamarátov a za škodu zaplatíme my všetci,“ myslí si poslankyňa a exministerka spravodlivosti.

Ako dodala, ide o zlé riešenie pre štát.

Z extrému do extrému


Veľké infraštruktúrne projekty sú podľa poslanca a bývalého predsedu SaS Richarda Sulíka problémom, ale faktom je, že ich prípravu treba zrýchliť.

No riešenie vlády je riešené z extrému do extrému, čo môže mať skutočne negatívne následky,“ uviedol.

Štandardne rozhodujú o cestách obce, stávajú sa aj chyby no podľa bývalého ministra hospodárstva vláda nemôže hneď pri prvom probléme, ako bolo Vajanského nábrežie v Bratislave, meniť zákon.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Novela zákona o verejnom obstarávaní


Ďalšou mínou je podľa SaS novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorej zmena spočíva v znížení štandardu, ako sa bude dohliadať na dodávateľov.

Mária Kolíková poznamenala, že v prípade zmlúv od 100 do 250-tisíc eur sa nebude riešiť register partnerov verejného sektora, a tak nebudeme vedieť, kto je za spoločnosťou, ktorá podpísala zmluvu so štátom.

Koalícii nejde v žiadnom prípade o transparentnosť,“ tvrdí poslankyňa.

Daň za urýchlené procesy


Poslanec Ondrej Dostál (SaS) povedal, že v mnohých prípadoch bude verejné obstarávanie do 50-tisíc eur vylúčené, resp. bude dobrovoľné. Napríklad, menšie samosprávy nebudú mať žiadne povinnosti niečo obstarávať, pretože v prípade väčšiny vecí nebudú musieť už viac postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Keď budú chcieť štátne orgány napríklad stráženie od firmy Bonul, nebudú musieť klasicky obstarávať, len sa obstarávanie zverejní, oslovia sa traja dodávatelia a na základe dohody sa vyberie ten, ktorého si obstarávateľ želá. Zjednoduší sa tak svojvoľné rozhodovanie o verejných zdrojoch,“ dodal Ondrej Dostál.

Podľa neho to bude daň za to, že sa urýchlia procesy pri verejnom obstarávaní, ktoré buď ani nebude alebo keď bude, bude len formálne, drahšie a menej kvalitné.


Zdroj: SITA.sk - SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dobré vzťahy s Ruskom? Najskôr o 50 rokov, vraví expremiér Dzurinda
<< predchádzajúci článok
Osoby so zdravotným postihnutím dostanú nové preukazy. Európsky parlament chce jednotný prístup v celej únii