Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. apríla 2024

Osoby so zdravotným postihnutím dostanú nové preukazy. Európsky parlament chce jednotný prístup v celej úniiPoslanci Európskeho parlamentu v stredu schválili zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným postihnutím. Tieto ...Zdieľať
gettyimages 873015278 676x451 24.4.2024 (SITA.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu v stredu schválili zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným postihnutím. Tieto pravidlá zavedú celoeurópsky preukaz zdravotného postihnutia, aby sa zabezpečilo, že osoby so zdravotným postihnutím budú mať rovnaký prístup k preferenčným podmienkam, ako napríklad zľavnené alebo nulové vstupné, prednostný prístup či prístup na vyhradené parkovisko.


Oba preukazy umožnia držiteľom, ako aj ich sprievodcom a asistenčným zvieratám, prístup k takmer rovnakým podmienkam ako držiteľom národnej karty. Nové pravidlá sa budú vzťahovať len na krátkodobé pobyty, s výnimkou držiteľov preukazu, ktorí sa presťahujú do iného členského štátu z dôvodu programu mobility, ako je napríklad Erasmus+.

Voľný pohyb pre všetkých Európanov


„EÚ sa musí zasadzovať za rovnaké práva pre osoby so zdravotným postihnutím v rámci EÚ. Som obzvlášť hrdá na to, že preukazy teraz budú pokrývať pobyty dlhšie ako tri mesiace, takže zdravotne postihnutí občania budú mať prístup k preukazom aj vtedy, keď študujú v zahraničí. Význam európskeho preukazu zdravotného postihnutia presahuje len uľahčenie cestovania. Stelesňuje záväzok EÚ zabezpečiť voľný pohyb pre všetkých Európanov,“ vyhlásila slovenská spravodajkyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Fyzické podoby preukazov


Európsky preukaz zdravotného postihnutia sa bude vydávať vo fyzickom formáte, a ak bude k dispozícii, v digitálnom formáte a bude sa vydávať a obnovovať bezplatne. V závislosti od krajiny môžu byť za stratu a poškodenie karty účtované poplatky.

Európska parkovacia karta pre osoby so zdravotným postihnutím bude vydaná vo fyzickej podobe. Krajiny EÚ však boli vyzvané, aby vydávali kartu aj v digitálnom formáte. Taktiež sa budú môcť rozhodnúť účtovať poplatok za administratívne náklady na vydanie a obnovenie karty.


Zdroj: SITA.sk - Osoby so zdravotným postihnutím dostanú nové preukazy. Európsky parlament chce jednotný prístup v celej únii © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video)
<< predchádzajúci článok
Ústavný súd nepozastavil účinnosť rozpočtu, opozícii sa nepáčilo skrátenie rozpravy