Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. decembra 2019

Saudská Arábia chce, aby skupina OPEC+ ešte viac znížila ťažbuSaudská Arábia chce, aby Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti ešte viac obmedzili ťažbu. Dôvodom je chystaný vstup na burzu jej ropného koncernu ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Dubaj 2. decembra (TASR) - Saudská Arábia chce, aby Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti ešte viac obmedzili ťažbu. Dôvodom je chystaný vstup na burzu jej ropného koncernu Saudi Aramco, ako uviedli pre Reuters zdroje oboznámené s diskusiami v rámci skupiny OPEC+.


Saudská Arábia chce pred vstupom Saudi Aramco na burzu pozitívne prekvapiť trh. Preto chce, aby skupina OPEC+ výraznejšie znížila produkciu a aby predĺžila dohodu o obmedzení ťažby prinajmenšom do júna 2020.

Aktuálna dohoda skupiny OPEC+ o znížení produkcie o 1,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne platí do marca budúceho roka. V rámci uskutočňujúcich sa diskusií Saudská Arábia požaduje obmedzenie ťažby o ďalších 400.000 barelov denne. "Saudskoarabi chcú prekvapiť trh," povedal jeden zo zdrojov.

Podľa ďalších dvoch zdrojov posledná analýza OPEC-u ukázala, že ak sa produkcia neobmedzí ešte viac, spôsobí to v 1. polroku nadmernú ponuku na trhu a nárast zásob.

Proti ďalšiemu zníženiu ťažby bolo doteraz Rusko, ktoré je kľúčovým spojencom mimo OPEC-u. Podľa zdrojov Saudská Arábia aktuálne pracuje na tom, aby presvedčila Rusko.

Rijád potrebuje vysoké ceny ropy, aby vyvážil svoj rozpočet a aby podporil ocenenie akcií pri prvotnej emisii (IPO) Saudi Aramco.

Rusko, ktoré je druhým najväčším vývozcom čierneho zlata na svete, takisto profituje z vysokých cien ropy a nemá záujem na ich poklese a chce zabrániť nadmernej ponuke na trhu, ktorú môže spôsobiť prudko rastúca ťažba v USA.

Ceny ropy sa v pondelok po správe o možnom ďalšom obmedzení produkcie skupiny OPEC+ posilnili.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muž svojej manželke zviazal nohy a do tváre jej nastriekal slzný plyn
<< predchádzajúci článok
ŽSR: Minulý týždeň sa pokúsilo ukončiť svoj život viacero osôb

Saudská Arábia chce, aby skupina OPEC+ ešte viac znížila ťažbu - diskusné fórum čitateľov