Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

SDKÚ-DS chce, aby o stimuloch na vedu rozhodovala agentúraOpozičná SDKÚ-DS nechce, aby minister školstva a vláda mali dosah na to, komu pôjdu štátne stimuly na vedu a výskum. Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová predložila pozmeňujúci návrh k novele ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Opozičná SDKÚ-DS nechce, aby minister školstva a vláda mali dosah na to, komu pôjdu štátne stimuly na vedu a výskum. Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová predložila pozmeňujúci návrh k novele zákona o stimuloch pre vedu a výskum. Podľa novely od ministra školstva Jána Mikolaja o štátnych dotáciách na projekty nad dva milióny € má rozhodovať vláda. O vyplatení štátnej podpory na projekty do dvoch miliónov eur má rozhodovať minister školstva.


Rosová žiada, aby o dotáciách rozhodovala Agentúra na podporu výskumu a vývoja, ktorá by mala žiadosti posúdiť do troch mesiacov od doručenia. Na vypracovaní dvoch odborných posudkov majú spolupracovať slovenskí a zahraniční odborníci. Mikolajov návrh nepripúšťa odvolanie voči zamietnutiu žiadosti. Rosová chce, aby odvolanie bolo možné. Poslanci budú podvečer hlasovať o definitívnej podobe novely.

Záverečné hlasovanie čaká aj novelu zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení. Minister Mikolaj ňou chce prikázať súkromným školám, na čo smú používať školné. Mikolaj tvrdí, že hospodárenie škôl chce mať pod kontrolou, pretože rovnako ako verejné školy dostávajú štátne dotácie, ale na rozdiel od nich smú vyberať aj poplatky od rodičov. Po novom zriaďovatelia súkromných škôl by smeli školné dávať len na výchovu a vzdelávanie, napríklad na platy učiteľov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priemyselné objednávky v SR vo februári vzrástli o 0,3 %
<< predchádzajúci článok
Pojednávanie v kauze vraždy Daniela Tupého odročili na jún

SDKÚ-DS chce, aby o stimuloch na vedu rozhodovala agentúra - diskusné fórum čitateľov