Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

16. novembra 2018

Sedem rysov zo Slovenska našlo nový domov v NemeckuOkrem nich pôjdu rysy aj do Slovinska a Chorvátska.Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
 
Bojnice 16. novembra (TASR) - Nový domov vo voľnej prírode v Biosférickej rezervácii Falcký les v Nemecku našlo už 13 jedincov rysa ostrovida, z toho sedem pochádza zo Slovenska. Národná zoologická záhrada Bojnice spolu s partnermi v rámci projektu LIFE Luchs zaznamenala i viacero odchovov, po aktivite vo Falckom lese pokračuje s partnermi na reštitúcii populácie tejto mačkovitej šelmy aj na území bývalej Juhoslávie v rámci projektu LIFE Lynx. O aktivitách projektov informovala bojnická zoo na piatkovej medzinárodnej konferencii, ktorej súčasťou bola i premiéra dokumentu o reštitúcii rysa ostrovida.


Projekt reštitúcie rysa do Falckého lesa prebieha od roku 2015. "Z národnej zoologickej záhrady sme doposiaľ vypustili sedem rysov. Šesť z nich sme poskytli z rehabilitačnej stanice, kde prišli ako osirelé, hendikepované alebo zranené jedince. Nám sa ich podarilo zachrániť, vyliečiť a úspešne vypustiť do prírody. Jeden rys pochádzal z odchytu z voľnej prírody z Muránskej planiny," pripomenul vedúci zoologického odboru Národnej zoologickej záhrady Bojnice Branislav Tám. Dodal, že projekt zatiaľ prebieha veľmi dobre a v bojnickej zoo sú spokojní s tým, ako sa jedincom darí.

Piatková konferencia priniesla, okrem iného, aj predstavenie projektu opätovnej reštitúcie rysa do Slovinska a Chorvátska, do ktorého sa zapojí aj národná zoo. Slovensko by malo poskytnúť desať jedincov. Zakladateľmi slovinskej populácie rysov boli práve jedince zo Slovenska, a to vďaka reštitúcii v roku 1973. Teraz však populácia potrebuje znovu pomôcť.

"Pred 45 bolo na ich území v bývalej Juhoslávii vypustených len šesť rysov chytených v okolí Slovenského Rudohoria. Keďže boli chytené v relatívne krátkej dobe, je vysoko pravdepodobné, že boli príbuzní. Keďže v tom čase nebola v okolí Slovinska žiadna iná populácia, s ktorou by sa párili ďalej, od istého času sa medzi sebou začali páriť príbuzní. To malo dôsledky v otázke genetiky a zdravia populácie," uviedol člen tímu projektu Life LYNX v Slovinsku Rok Černe s tým, že pokiaľ nebude populácia podporená novými zvieratami, vyhynie.

Preto je podľa Černeho dôležité, aby do Slovinska prišli nové zvieratá z Karpát. "Sme veľmi vďační Slovensku, že nám tieto zvieratá poskytnú. Vypustenie bude zrealizované v slovinských Alpách a v Dinároch na slovinskej, ako aj chorvátskej strane," doplnil.

Vo Falckom lese v Nemecku partneri zoo pred časom potvrdili reprodukciu u troch samíc rysa ostrovida, ktoré majú mať viacero mláďat a ich otcami by mali byť samce pochádzajúce zo Slovenska. Dve mláďatá priviedla na svet ešte vlani aj slovenská samica rysa Kaja, ich otcom je samec Lucky, rovnako zo Slovenska.


 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veronika Rabada očarila Slovákov v USA, doma chystá sériu koncertov
<< predchádzajúci článok
Divadlo Andreja Bagara v Nitre uvádza premiéru komédie Dámsky krajčír

Sedem rysov zo Slovenska našlo nový domov v Nemecku - diskusné fórum čitateľov