Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. februára 2020

Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohodyRakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg odcestuje tento víkend do Teheránu v rámci spoločného úsilia európskych krajín udržať nažive iránsku jadrovú dohodu so svetovými ...Zdieľať
finland_eu_foreign_ministers_89455 bdc42d72a17944e8b0feda20761008b4 676x463 19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg odcestuje tento víkend do Teheránu v rámci spoločného úsilia európskych krajín udržať nažive iránsku jadrovú dohodu so svetovými mocnosťami.


Schallenberg v stredu po stretnutí so svojím nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom v Berlíne oznámil, že pôjde do Iránu odovzdať "európsky odkaz". Návšteva sa uskutoční v sobotu a v nedeľu. Predtým sa tento týždeň stretne tiež so šéfom diplomacie Európskej únie Josepom Borrellom.

Napätie s Iránom sa stupňuje postupne, odkedy v roku 2018 od jadrovej dohody Teheránu so svetovými mocnosťami odstúpil americký prezident Donald Trump.

Trumpova administratíva opätovne uvalila na Irán ťaživé sankcie s cieľom vyvinúť na islamskú republiku "maximálny tlak". Irán odvtedy začal porušovať podmienky dohody z roku 2015, ktorej účelom bolo obmedziť jeho obohacovanie uránu.

Zvyšné signatárske krajiny - európske trio Nemecko, Francúzsko a Británia - ako aj Rusko a Čína sa usilujú udržať dohodu pri živote. Hoci Rakúsko nie je do dohody zapojené, zmluvu vyrokovali z veľkej časti práve vo Viedni.

Európania sa pritom zhodujú na tom, že treba spraviť všetko pre "deeskaláciu situácie", zdôraznil v stredu v tejto súvislosti nemecký minister zahraničia Maas.


Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred tridsiatimi rokmi predniesol v americkom Kongrese svoj pamätný prejav Václav Havel
<< predchádzajúci článok
Pred tridsiatimi rokmi predniesol v americkom Kongrese svoj pamätný prejav Václav Havel

Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody - diskusné fórum čitateľov