Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. marca 2013

Šéf Saxo Bank: Brusel by sa mal za podmienky pre Cyprus ospravedlniť


Tagy: Cyprus

Cyprus je ako pokusný králik. Návrh, keď sa má zabaviť časť vkladov klientov bánk, sme už mnoho rokov v civilizovaných krajinách nevideli.



Zdieľať
Lars Seier Christensen Vyzerá to tak, že u vkladov do 100 tisíc eur to neprejde, ale démon už je vypustený. Môže tak vzniknúť precedens pre podobné kroky inde. Uisťujem vás, že obavy má teraz naozaj veľa ľudí.
 
Možno by záchrana bánk veľkými investormi mohla byť v budúcnosti riešením, nie je to ale možné urobiť ex-post. Pravidlá musia byť jasné vopred. Nie je možné jednoducho niekomu zobrať peniaze. Je to veľmi zlý signál, ktorý bezpochyby vyvolá viac problémov, než ich vyrieši. Čo si investori pomyslia? Že to bude nabudúce ešte viac, alebo že k tomu dôjde aj u inštitúcií, ktoré v problémoch nie sú? Proste len v čase, keď nejaká vláda potrebuje peniaze?
 
Argument, že nejde o úplne čisté peniaze žiaľ neobstojí. Ak je podozrenie, že časť vkladov nie je čistých, treba obviniť majiteľa, nie uplatňovať paušálnu vinu na všetkých. To západne demokracie nerobia. Som tým šokovaný. Ak sú pochybnosti o pôvode peňazí, mali sa to prešetriť už dávno.
 
Eurozóna by sa teraz mala verejne ospravedlniť a sľúbiť, že už nič také nikdy nenavrhne. Ale ani to úplne nepomôže. A aj keď sa situácia na Cypre zlepší, budú z neho rovnako investori sťahovať peniaze.
 
Myslím si, že EÚ nenechá Cypru napospas. Je to súčasť partie pokru, keď všetci čakajú, až niekto žmurkne. Cyprus má možnosť napríklad získať nejaké peniaze zo svojich ropných rezerv. Pomoc ponúkli niektoré banky, cirkvi. Problém ale je, že aj keď sa riešenie nájde, rovnako bude asi veľa ľudí chcieť vybrať svoje peniaze z bánk.
 
Stále nie sme vonku z krízy. Euro je projekt stojaci na vratkých základoch. Potrebuje fiškálnu a politickú úniu. Ľudia na ulici to ale nechcú. Ani ja si nemyslím, že to je dobrý nápad. Kým nebude euro stáť na pevných základoch, uvidíme jednu krízu za druhou. Dúfam, že jedného dňa sa povie - dobre, urobili sme chybu, ale teraz už nebudeme dávať obrovské sumy a valiť ten kameň pred sebou.
 
Radšej peniaze poskytneme tým slabším štátom, aby z eurozóny odišli a nestrácali ďalej v porovnaní s Nemeckom konkurencieschopnosť. Veľa krajín môže skončiť ako Grécko. Nie je dobré ich stále stavať do pozície žobrákov s natiahnutou rukou. Európa potrebuje úplne inú politiku, ale nejaké jej znaky zatiaľ nevidím.
 
Signálom sú i výsledky talianskych volieb. Brusel si myslel, že môže vziať úradníka, strčiť ho na premiérsky post a ľuďom to nebude vadiť. A potom prídu prvé voľby a on sa len tak tak dostane do parlamentu ... Brusel musí pochopiť, že potrebujeme politiku, ktorá má podporu medzi občanmi. Bez podpory ľudí ničoho nedosiahne.

Lars Seier Christensen, spoluzakladateľ a CEO Saxo Bank

Tagy: Cyprus
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Cyperská dohoda podporila euro, zotavilo sa z minima (25. 3. 2013)
 Cyprus má dohodu s Trojkou, krajinu zachránia bohatí klienti (25. 3. 2013)
 Cyprus sa dohodol s veriteľmi, peniaze klientov zdaní (24. 3. 2013)
 Cyprus je blízko riešenia krízy, pomoc odklepnú do pár hodín (22. 3. 2013)
 Cyprus po ultimáte od ECB, hrozí mu vypadnutie z eurozóny (22. 3. 2013)
 Cyprus sa stal tŕňom v oku ruských finančníkov (21. 3. 2013)
 Cyprus čaká na plán B, inak skrachuje (21. 3. 2013)
 Cyprus sa vzoprel Trojke, ich ponuka naďalej platí (20. 3. 2013)
 Dane z vkladov inde ako na Cypre nebudú potrebné (19. 3. 2013)
 Únia zrejme ustúpila, Cyprus stále čelí hrozbe bankrotu (19. 3. 2013)



nasledujúci článok >>
Veľká medaila sv. Gorazda pre profesora Štefana Kassaya
<< predchádzajúci článok
Štátny inštitút dá 1,5 milióna eur na propagáciu vzdelávania