Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. marca 2024

Šéf sýkorovcov Lališ uspel s dovolaním, najvyšší súd mu zrušil doživotný trestNajvyšší súd SR na stredajšom verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu na doživotie odsúdeného Róberta Lališa a doživotný trest ...Zdieľať
sud 676x451 27.3.2024 (SITA.sk) - Najvyšší súd SR na stredajšom verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu na doživotie odsúdeného Róberta Lališa a doživotný trest mu zrušil.


Dôvodom je podľa predsedu dovolacieho senátu Petra Štifta fakt, že skoršími rozhodnutiami súdov bol porušený zákon v neprospech odsúdeného.

Rozhodnutie je právoplatné


Lališa totiž uznal za vinného senát, ktorý schvaľoval dohody o vine a treste s členmi skupiny sýkorovcov Richardom Rakickým a Martinom Kováčom, pričom v rozsudkoch sa spomínal aj Lališ ako člen skupiny.

Najvyšší súd jeho prípad vrátil späť na Špecializovaný trestný súd, ktorý má vec opätovne prejednať v inom zložení senátu. Zároveň obvineného vzali do väzby. Stredajšie rozhodnutie dovolacieho senátu je právoplatné. Lališ, známy aj ako „Kýbel", bol považovaný za šéfa zločineckej skupiny sýkorovcov.

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR na verejnom zasadnutí v júni 2018 potvrdil vinu aj tresty pre členov zločineckej skupiny známej ako sýkorovci. Šéf skupiny Róbert Lališ a člen skupiny Ivan Cupper, prezývaný Vincko, dostali právoplatne doživotné tresty.

Ďalší si odpykávajú tresty


Ďalší člen skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus, išiel do väzenia na 23 rokov. Súd potvrdil aj vinu Alojza Kromku zvaného Lojzo Čistič. Súd mu však trest neuložil, keďže si už odpykáva doživotný trest.

Jozefa R., zvaného Čapica, ktorý si odpykáva trest v Maďarsku a nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, súd vtedy vylúčil na samostatné konanie.

Špecializovaný trestný súd ešte predtým uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov.

Členom sa stal po smrti bossa


Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.


Zdroj: SITA.sk - Šéf sýkorovcov Lališ uspel s dovolaním, najvyšší súd mu zrušil doživotný trest © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Budúca hlava štátu má stáť za EÚ, podľa strany Volt Slovensko sa k európskemu étosu viac priblížil Korčok
<< predchádzajúci článok
Južná Kórea a Spojené štáty spúšťajú pracovnú skupinu, ktorá bude blokovať nelegálny dovoz ropy do KĽDR