Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. februára 2013

Severná Kórea zrejme uskutočnila ďalšiu jadrovú skúškuSeverná Kórea v utorok pravdepodobne uskutočnila ďalšiu, v poradí už tretiu skúšku jadrovej zbrane. Nasvedčujú tomu správy viacerých agentúr monitorujúcich seizmickú aktivitu v ...Zdieľať
severnakorea SOUL 12. februára (WEBNOVINY) - Severná Kórea v utorok pravdepodobne uskutočnila ďalšiu, v poradí už tretiu skúšku jadrovej zbrane.


Nasvedčujú tomu správy viacerých agentúr monitorujúcich seizmickú aktivitu v regióne, ktoré na území krajiny zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou v rozsahu 4,9 až 5,1. Otrasy podľa nich nastali o 11:57 miestneho času (3:57 SEČ) a ich epicentrum zodpovedá miestu, kde sa nachádza testovacie zariadenie známe pod názvom Pchungkje-ri.

Čínsky seizmologický úrad pritom vyslovil podozrenie, že prístroje v skutočnosti zaznamenali výbuch. Podobné informácie zverejnili taktiež juhokórejské a japonské agentúry. Juhokórejské ministerstvo obrany ako aj prezidentská kancelária reagovali vyhláseniami, podľa ktorých sa snažia správy o jadrovom teste overiť.

Severná Kórea však už koncom januára avizovala "vysokoúrovňový" test ako akt namierený proti znepriateleným Spojeným štátom. Predošlé skúšky jadrovej zbrane Severokórejčania uskutočnili v rokoch 2006 a 2009.

Na správy o údajnom jadrovom teste už zareagovala aj Bezpečnostná rada OSN, ktorá podľa nemenovaného diplomatického zdroja v najbližších hodinách usporiada mimoriadne zasadnutie. Aktuálnym predsedom rady je zhodou okolností Južná Kórea, ktorá predtým vyzvala na dôrazné kroky voči Pchjongjangu v prípade, ak svoj zámer naozaj uskutoční.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Západ zasypú tony snehu, platí výstraha druhého stupňa
<< predchádzajúci článok
Eurozóna nepodporuje snahu Francúzska o zbrzdenie eura