Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júna 2024

Šimečka kritizuje lex atentát. Doživotná renta pre predsedu vlády s prevenciou atentátu nijako nesúvisí (video)Lex atentát je v tejto podobe zlý, ľahko zneužiteľný a nemôžeme za neho takto zahlasovať. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda hnutia Progresívne Slovensko ...Zdieľať
6635ed342016e105921823 676x471 18.6.2024 (SITA.sk) - Lex atentát je v tejto podobe zlý, ľahko zneužiteľný a nemôžeme za neho takto zahlasovať. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.


Zdôraznil, že volali ako po vyšetrení atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), tak aj po preskúmaní toho, ako vôbec k takej udalosti, akou je atentát na premiéra, mohlo dôjsť.

Návrh bez diskusie


Následne mala podľa Šimečku prebehnúť široká diskusia medzi politickými predstaviteľmi, pričom mal byť na zmenách dosiahnutý konsenzus medzi nimi. Nič z toho sa podľa neho ale nestalo. Poukázal, že vláda bez analýzy predložila návrh takzvaného lex atentátu v skrátenom legislatívnom konaní, čiže bez širšej diskusie alebo medzirezortného pripomienkového konania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Návrh tiež podľa progresívcov obsahuje mnoho vecí, ktoré s atentátom, či prevenciou pred podobnými udalosťami, nesúvisia. V tomto smere Šimečka poukázal napríklad na doživotnú rentu pre predsedu vlády, pričom jediným premiérom, ktorý spĺňa podmienky nastavené zákonom je práve Robert Fico.

Zásah do práva na zhromažďovanie


Rovnako v návrhu PS vníma i nebezpečný zásah do práva na zhromažďovanie, zároveň je v tomto smere podľa Šimečku prenášaná zodpovednosť na obce. Šéf PS tiež akcentoval, že voči takzvanému lex atentát majú výhrady aj ombudsman Róbert Dobrovodský či generálny prokurátor Maroš Žilinka.

„Úprimne nerozumiem, prečo je nutné urobiť to takto rýchlo, v skrátenom legislatívnom konaní, bez možnosti diskusie? Prečo to musí byť všetko v jednej parlamentnej tlači, v rámci jedného balíka?," spytoval sa Šimečka a podotkol, že v návrhu sú i veci, ktoré podľa nich majú zmysel. Avizoval tiež, že hnutie PS podá k návrhu pozmeňujúce návrhy.
Zdroj: SITA.sk - Šimečka kritizuje lex atentát. Doživotná renta pre predsedu vlády s prevenciou atentátu nijako nesúvisí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Návrh zákona je šitý horúcou ihlou, kresťanskí demokrati žiadajú stiahnuť a dopracovať lex atentát (video)
<< predchádzajúci článok
Ukrajina postupne vytláča ruských vojakov z Charkovskej oblasti, povedal Zelenskyj