Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2005

SIS vraj má na muške Simona aj VeteškuSlovenská informačná služba (SIS) čelí podozreniu z odpočúvania dvoch vysokých ústavných činiteľov - ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona (SMK) a podpredsedu NR SR Viliama Vetešku.Zdieľať


Predseda výboru NR SR pre kontrolu činnosti SIS Viliam Soboňa (ĽS-HZDS) tvrdí, že dostal informáciu o existencii zápisu monitorovania Simona. „Je to podklad, ktorý hovorí o monitorovaní zo strany SIS,“ vyhlásil s tým, že spomenutý doklad má ešte len dostať. Nebude však „ani z prostredia SIS, ani SMK“, ale z jeho vlastného zdroja. Ako povedal, jeho výbor bude kontrolovať, či k odpočúvaniu naozaj došlo a ak áno, či boli splnené zákonom predpísané podmienky. Podpredseda výboru na kontrolu použitia informačno-technických prostriedkov Roman Vavrík (SDKÚ) vyjadril pochybnosti o tom, že by dôkaz monitorovania Simona mohol pochádzať z oficiálnych zdrojov SIS, podľa neho to môže byť vykonštruovaná písomnosť či podvrh.
O svojom odpočúvaní a sledovaní, v súvislosti so zahraničnými návštevami na Slovensku v nedeľu v relácii Na telo TV Markíza, prehovoril aj podpredseda NR SR Viliam Veteška. Ako povedal, jeho sledovanie prestalo po tom, ako vec prerokoval na príslušnom parlamentnom výbore.
„Minister Simon nebol predmetom ani odpočúvania, ani sledovania SIS,“ vyhlásil hovorca SIS Vladimír Šimko. To isté sa týka aj Vetešku. Šimko potvrdil, že riaditeľ SIS Ladislav Pittner príde vo štvrtok 10. novembra na rokovanie parlamentného výboru, ktorý sa bude zaoberať činnosťou SIS za prvý polrok 2005, ale aj údajným monitorovaním predstaviteľov SMK. Podozrenia, že SIS zbiera a zverejňuje informácie, ktoré majú diskreditovať SMK, vyjadril minulý týždeň predseda tejto strany Béla Bugár. Predseda NR SR Pavol Hrušovský vyhlásil, že ak sa preukáže, že SIS naozaj niekoho monitorovala z politických príčin, je to vážna vec, ktorou sa bude treba zaoberať. Podobne však podľa neho bude treba urobiť vážne politické rozhodnutia aj v prípade, že sa podozrenia vyvrátia. 
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hruštička sa vracia k Mečiarovi
<< predchádzajúci článok
Poškodili vás úrady? Najprv zaplaťte!

SIS vraj má na muške Simona aj Vetešku - diskusné fórum čitateľov

Rozprávočky7.11. 15:44:52