Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2005

Poškodili vás úrady? Najprv zaplaťte!Ak sa občan bude chcieť domáhať náhrady škody, ktorú mu spôsobili úradníci nesprávnym alebo nezákonným rozhodnutím, najprv bude musieť siahnuť do vrecka.Zdieľať
Návrh zákona o súdnych poplatkoch, ktorý je v legislatívnom procese v NR SR, totiž v takomto prípade stanovil taxu 5-tisíc korún. Štát sa tým chce podľa ministerstva spravodlivosti brániť proti často neopodstatneným žalobám. „Je to neprijateľné,“ vyhlásil poslanec NR SR Miroslav Abelovský, podľa ktorého sa tým zabráni výkonu spravodlivosti voči štátu.

Podľa Slovenskej advokátskej komory sa tým sťaží možnosť domáhať sa práva najmä občanom so slabším sociálnym postavením. „Zdanlivo nejde o veľkú sumu, ale môže byť vážnou prekážkou,“ povedal Abelovský s tým, že problémy vzniknú napríklad vtedy, ak sa bude náhrady škody domáhať človek, ktorého prepustia z väzby, v ktorej bol držaný neoprávnene. „Tí ľudia nemajú peniaze,“ dodal Abelovský s tým, že síce existuje možnosť požiadať o odpustenie poplatku, podmienky sú však nastavené tak, že ich len málokto splní.
Zákon o zodpovednosti za škodu, spôsobenú nesprávnym alebo nezákonným rozhodnutím pri výkone verejnej moci schválil parlament v roku 2003. Podľa neho sa občania alebo právnické osoby môžu domáhať náhrady škody, ktorú utrpeli v dôsledku rozhodnutia štátnych úradníkov alebo úradníkov samosprávy - či už vtedy, ak bolo rozhodnutie nezákonné, alebo ak sa ukázalo, že úradník postupoval nesprávnym spôsobom, prípadne nekonal vôbec. Zákon sa týka aj súdnictva, pričom nekonanie súdov je častou príčinou sporov pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP). „Je paradoxom, že konanie pred týmto súdom je bezplatné,“ uviedol Abelovský. Na ESĽP sa však občan môže obrátiť až v prípade, že vyčerpá všetky možnosti doma - na súdoch. Slovensko prehralo už niekoľko sporov pred ESĽP a muselo občanom zaplatiť náhrady, často vo výške niekoľko stotisíc korún.
 
Alena Gottweisová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SIS vraj má na muške Simona aj Vetešku
<< predchádzajúci článok
Lietať sa učia už aj na zemi

Poškodili vás úrady? Najprv zaplaťte! - diskusné fórum čitateľov

Poškodili vás úrady7.11. 16:46:33