Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. februára 2020

Skrátené legislatívne konanie je nezákonné, trinásty dôchodok si podľa Via Iuris žiada diskusiuSkrátené legislatívne konanie, ktoré v utorok odhlasovala Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), je nezákonné. Ako pre agentúru SITA uviedla mimovládna organizácia Via ...Zdieľať
fc8a2065 676x451 25.2.2020  - Skrátené legislatívne konanie, ktoré v utorok odhlasovala Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), je nezákonné. Ako pre agentúru SITA uviedla mimovládna organizácia Via Iuris, skrátené legislatívne konanie je výnimočným inštitútom a je možné ho využiť iba v prípade mimoriadnych okolností.

Obmedzené prípadyMimovládka vysvetľuje, že podľa zákona o rokovacom poriadku NR SR tak možno postupovať iba v prípadoch ohrozenia základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, prípadne ak štátu hrozia značné hospodárske škody. Parlament v utorok v skrátenom legislatívnom konaní rokuje o jednej z troch vládou schválených noviel zákona – o zavedení 13. dôchodku.

„Predkladaný zákon nie je takým prípadom a dôvodom pre skrátené konanie nie je ani akákoľvek povolebná situácia, o ktorej hovoria predkladatelia zákona. Navyše aj reakcie, ktoré tento postup vlády a parlamentu vyvolal, dosvedčujú, že zákon o 13. dôchodku si vyžaduje širšiu celospoločenskú diskusiu, ktorá by bola možná pri zachovaní riadneho a zákonného postupu parlamentu,“ skonštatovala advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová. Dodala, že hrubé a zjavné porušovanie zákona poslancami vedie k znižovaniu dôvery verejnosti v právny štát.

Parlament v utorok rokuje o návrhoch na skrátené legislatívne konanie k zavedeniu trinástych dôchodkov, k zvýšeniu rodinných prídavkov na deti o sto percent a k zrušeniu diaľničných známok pre autá do 3,5 tony.

Rozprava k Istanbulskému dohovoru


Minulý týždeň v piatok 21. februára nebolo plénum dvakrát po sebe uznášaniaschopné.

Hlasovanie o návrhoch na skrátené legislatívne konanie sa preto presunulo na utorok 25. februára. Parlament by mal v utorok pokračovať aj v prerušenej rozprave k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známemu ako Istanbulský dohovor.

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR odporučil plénu parlamentu nevysloviť súhlas s dohovorom. Očakáva sa, že poslanecká snemovňa tento návrh podporí.


Zdroj: Webnoviny.sk - Skrátené legislatívne konanie je nezákonné, trinásty dôchodok si podľa Via Iuris žiada diskusiu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
UNICEF: Slovenky v akcii pre bábätká. Mamy spravia pre záchranu svojho dieťatka čokoľvek
<< predchádzajúci článok
Pracovná doba v U. S. Steel Košice zostáva skrátená a rokovania o novej kolektívnej zmluve pokračujú

Skrátené legislatívne konanie je nezákonné, trinásty dôchodok si podľa Via Iuris žiada diskusiu - diskusné fórum čitateľov