Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

12. októbra 2019

Skupina Nocadeň vydáva siedmy štúdiový album Auróra



Na archívnej snímke skupina Nocadeň.



Zdieľať
Na archívnej snímke skupina Nocadeň. Foto: TASR
 
Bratislava 12. októbra (TASR) - Košická skupina Nocadeň vydáva nový, v poradí siedmy štúdiový album s názvom Auróra. Bratia Rasťo a Robo Kopinovci nahrávali album v prešovskom Studiu 7 aj v ich domácom štúdiu. Novinkový album ponúka deväť piesní, sú nimi Tváre, Auróra, Svitanie, DNA, Žiletky, Domino, Znamenia, Architekti šťastia a Labyrint. Ich autormi sú Rasťo a Robo Kopinovci. TASR o tom informovala PR manažérka Nora Krchňáková.


Prvotná idea o novom albume, rovnako ako jeho názov, skrsla v hlave Rasťovi Kopinovi v čase, keď kapela pracovala na skladbách pre výberovku Introspekcia v roku 2017.

„Aj v tomto prípade, rovnako, ako to bolo pri Pozemských astronautoch z roku 2015, bol najprv názov a následne prichádzali pesničky. Tou prvou bola skladba Domino, ktorá nastavila zvukovú líniu novej platne. Z môjho pohľadu to bolo asi najmenej komplikované nahrávanie. Tým, že sme chceli dosiahnuť trocha iný zvuk, ako bol na predchádzajúcom albume, zvolili sme aj odlišný nahrávací postup. Auróru z veľkej časti nahrával brat sám. Základnú surovinu, ktorú bráško nahral doma, sme následne dokončili s našim koproducentom Vladom Randym Gnepom v jeho štúdiu. Tentokrát sme si vystačili viac-menej sami traja a na albume je minimum hostí,“ uviedol pre médiá spevák a líder Rasťo Kopina.

Nocadeň prinášajú na novej platni okrem kvalitných textov, ktoré sú pre nich také typické, aj trocha zmenený zvuk. Kapela sa nebála experimentovania a v oveľa väčšej miere je tu zastúpená elektronická zložka.

„Čo sme však oproti minulosti nemenili, bolo to, že sme pesničky nahrávali vo vlnách. Vždy sme nahrali a dokončili dve až tri skladby a až keď boli dokončené, začali sme pracovať na ďalších. Tým pádom sme pesničkám mohli venovať dostatok starostlivosti a žiadna tam nie je v nejakej rozpracovanej verzii. Sami sme si určili časový horizont, kedy sme chceli mať album dokončený a pracovali sme podľa daného harmonogramu,“ dodáva Rasťo.

O finálny zvuk celej nahrávky sa už tradične postaral dvojnásobný držiteľ ceny Grammy Vlado Meller. „Spolupracujeme s ním už po štvrtýkrát, takže sme nešli do nijakého rizika. Jednak je to obrovský profesionál, ktorému počas jeho skoro 50-ročnej kariéry prešli rukami a ušami stovky svetovo známych albumov, no a rovnako je to už aj náš priateľ, s ktorým sa stačí stretnúť a si okamžite inšpirovaný. Je to človek, ktorému sa podaril skutočný americký sen. No a keď spustí svoje historky, máš pocit, že nič nie je nemožné,“ hovorí o spolupráci gitarista Robo Kopina.

S Vladom Mellerom kapela spolupracuje od albumu Pozemskí astronauti. Žiadaný zvukový inžinier má na konte spoluprácu s menami, ako sú Pink Floyd, Rolling Stones, Paul McCartney, System of a Down, Red Hot Chili Peppers, Rage Against the Machine, Beyoncé, Oasis či George Michael.

„Album chalanov znie fantasticky, má veľmi moderný zvuk, jeho produkcia je na svetovej úrovni a odráža aktuálne hudobné trendy. Skvelý album a skvelý zvuk,” chváli skupinu Meller.

Skupina Nocadeň, ktorú v roku 1997 založili bratia Rasťo a Róbert Kopinovci, je už dve dekády jednou z najvýraznejších slovenských kapiel. Je charakteristická svojím nadčasovým a nezameniteľným skladateľským rukopisom, ktorý je ich poznávacím znamením.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Foto: S Karlom Gottom sa v Prahe rozlúčili tisícky ľudí, v sobotu sa koná zádušná omša
<< predchádzajúci článok
S Karlom Gottom sa v piatok prišlo rozlúčiť okolo 49.000 ľudí

Skupina Nocadeň vydáva siedmy štúdiový album Auróra - diskusné fórum čitateľov