Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

26. septembra 2020

Skutočný James Bond bol archivárom na britskom veľvyslanectve v Poľsku, vyplýva to z Ústavu pamäti národaPodľa novo zverejnených archívov poľského Ústavu pamäti národa bol skutočný britský agentZdieľať
film james_bond coronavirus_11831 14672261e6aa4f9ebae95f5dd086c7b3 676x416 26.9.2020 - Podľa novo zverejnených archívov poľského Ústavu pamäti národa bol skutočný britský agent James Bond dva roky po nakrútení prvej "bondovky" Dr. No (1962) vyslaný do komunistického bloku.


Bond pricestoval do Varšavy 18. februára 1964 a oficiálne zastával pozíciu archivára na britskom veľvyslanectve. Vyplýva to z dokumentov kontrarozviedky komunistického Poľska.

Podobal sa málo


Podľa opisu v spomenutých materiáloch sa Bond iba veľmi málo podobal svojmu rovnomennému fiktívnemu náprotivku, ktorý mal povesť sukničkára a rád si doprial vodku s martini.

Ako ďalej v dokumentoch poznamenali poľskí agenti, Bond sa síce "zaujímal o ženy", ale v porovnaní s filmovým stvárnením bol "veľmi opatrný" a s poľskými občanmi sa príliš nestretával.

Pôsobil na nízkej úrovni


Ústav pamäti národa uviedol, že napriek zvučnému menu pôsobil na nízkej úrovni. Podľa spisov sa v októbri a novembri 1964 pokúsil dostať k "vojenským zariadeniam" v Bialystoku a Olsztyne na severovýchode Poľska blízko hraníc s vtedajším Sovietskym zväzom. Poľsko napokon opustil 21. januára 1965.

Autor "bondoviek" Ian Fleming, sám bývalý agent, vždy vravieval, že meno svojho hrdinu prevzal z knihy amerického ornitológa Jamesa Bonda o karibských vtákoch.


Zdroj: Webnoviny.sk - Skutočný James Bond bol archivárom na britskom veľvyslanectve v Poľsku, vyplýva to z Ústavu pamäti národa © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hrad Beckov navštívilo túto turistickú sezónu približne 63.000 ľudí
<< predchádzajúci článok
V amerických prezidentských voľbách bude hlasovať astronautka Kate Rubinsová z vesímru

Skutočný James Bond bol archivárom na britskom veľvyslanectve v Poľsku, vyplýva to z Ústavu pamäti národa - diskusné fórum čitateľov