Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

14. augusta 2022

Skvelý návod, ako vyčistiť vodu v bazéne jednoducho a bez chémieS letnými mesiacmi prichádzajú aj starosti predovšetkým pokiaľ máte doma bazén, v ktorom deti rady šantia.Zdieľať
Skvelý návod, ako vyčistiť vodu v bazéne jednoducho a bez chémie

Na napúšťanie bazéna sa obvykle používa prírodný zdroj, teda voda zo studne, ktorá nemusí byť vždy úplne čistá, ale na kúpanie stačí, najmä preto, že sa musí pravidelne čistiť kvôli biotickým škodcom. Čo ale robiť, keď pri napúšťaní narazíte na zakalenú železitú vodu? Odpoveď je veľmi jednoduchá!

Ako na železitú vodu v bazéne

Pri napúšťaní domáceho bazéna sa obvykle využívajú miestne zdroje vody, ktoré sa spravidla využívajú aj na zavlažovanie. Keďže obdobne ako závlaha aj napúšťanie zo studne cez zimu nie je používané, môžu sa vo vode za tú dobu vyzrážať oxidy železa, ktoré spôsobujú typicky hnedastý zákal. Mnoho ľudí sa rozhodne buď vodu odpustiť (čo nie je príliš ekologické, a navyše sa môže minúť účinkom), rozvod prečistiť alebo využiť chemické prostriedky, ktoré zákal účinne odstráni. Zákal navyše nemusí byť spôsobený iba materiálom rozvodu, ale aj zloženie pôdy. Vedľa nich však existuje aj jednoduchý prostriedok, ktorý to zvládne rovnako dobre – kyselina askorbová alebo vitamín C.

Aplikácia vitamínu C na železitú vodu

Čistenie železitej vody kyselinou askorbovou je veľmi jednoduché. Stačí v lekárni kúpiť klasický rozpustný vitamín C. Pre menší bazén postačí 200-300 g, ktoré ihneď zákal z vody odstráni. Princíp tohto fenoménu je jednoduchý – kyselina askorbová reaguje s oxidmi železa za vzniku solí, ktoré sú číre a nezávadné. Na rozdiel od chemických prostriedkov, ktoré disponujú podobným účinkom je vitamín C neškodný a jeho aplikácia prináša prakticky okamžité výsledky – voda v bazéne bude ihneď číra a bez nepríjemných usadenín. Podobný účinok môžete dosiahnuť aj v prípade, že sa v bazéne objaví podobný zákal vplyvom rozpúšťania železitých zložiek.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hudba: Veronika Rabada spieva príbeh filmu Piargy
<< predchádzajúci článok
Umývačka bude ako nová. Trik, vďaka ktorému bude vaša umývačka žiariť čistotou