18. marca 2022

Slavia prešla napriek prehre v odvete cez LASK do štvrťfinále

Slavia bola jednou nohou v elitnej osmičke EKL už po prvom stretnutí, ale v odvete náskok nebránila a už v prvom polčase skórovala dvakrát.

Futbalisti Slavie Praha si zahrajú vo štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy 2021/2022. V osemfinále prešli cez LASK Linz, keď po domácom hladkom víťazstve 4:1 im v odvete stačila na postup aj tesná prehra 3:4. V drese hostí hral slovenský reprezentant Ivan Schranz do 80. minúty.

Slavia bola jednou nohou v elitnej osmičke EKL už po prvom stretnutí, ale v odvete náskok nebránila a už v prvom polčase skórovala dvakrát. Najskôr sa v 24. minúte po spätnej prihrávke presadil presnou strelou Peter Olayinka a hoci LASK zásluhou Philippa Wiesingera vyrovnal, už o chvíľu neskôr vrátil "zošívaným" náskok Alexander Bah. Ešte pred prestávkou prišla Slavia o vylúčeného švédskeho obrancu Aihama Ousoua, napriek tomu Yira Sor zvýšil v 62. minúte na 3:1. Wiesinger štvrťhodinu pred koncom skorigoval, a keď hostia v závere dohrávali aj bez ďalšieho vylúčeného Srdjana Plavšiča, LASK dokázal otočiť skóre na 4:3.

Dánsky klub FC Kodaň sa neprebojoval do štvrťfinále, hoci z prvého zápasu na štadióne PSV Eindhoven si priniesol sľubnú remízu 4:4. Vo štvrtkovej domácej odvete však v zostave so slovenským obrancom Denisom Vavrom súperovi podľahol jednoznačne 0:4. Hostia potvrdili úlohu mierneho favorita dvoma gólmi už v prvom polčase. Najskôr sa v 10. minúte presadil Eran Zahavi po prihrávke od Maria Götzeho, nemecký legionár potom sám pridal druhý gól holandského tímu v 38. minúte. V druhom dejstve zaznamenal Zahavi aj svoj druhý zásah a triumf spečatil v nadstavení Noni Madueke. Hráči Kodane sa na žiadnu odpoveď nezmohli, v ich drese videl Vavro štyri minúty po zmene strán za faul žltú kartu.

Matúš Bero pre chorobu nefiguroval na súpiske Vitesse Arnhem v zápase na ihrisku AS Rím. Jeho spoluhráči viedli na štadióne favorita 1:0, ale taliansky klub odvrátil hroziace predĺženie v nadstavenom čase zásluhou gólu Tammyho Abrahama na 1:1. Do štvrťfinále postúpil aj Leicester City napriek prehre 1:2 na ihrisku Stade Rennes. Anglický klub mal z prvého stretnutia náskok 2:0. Ďalším účastníkom najlepšej osmičky je aj Olympique Marseille, ktorý dvakrát uspel v dvojzápase s Bazilejom. Feyenoord Rotterdam aj v odvete opakoval triumf nad Partizanom Belehrad. Nórsky FK Bodö/Glimt vyradil Alkmaar, v predĺžení odvety na holandskej pôde o tom rozhodol obranca hostí Alfons Sampsted. Žreb štvrťfinále je na programe v piatok.

Odvety osemfinále Európskej konferenčnej ligy:

FC Bazilej – Olympique Marseille 1:2 (0:0)

LASK Linz - Slavia Praha 4:3 (1:2)

Góly: 36. a 76. Wiesinger, 88. Gruber, 89. Schmidt - 24. Olayinka, 37. Bah, 62. Sor, ČK: 42. Ousou po druhej ŽK, 85. Plavšič (obaja Slavia)