Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

11. júna 2024

Slony sa podľa novej štúdie navzájom „oslovujú“ individuálnymi menamiDodnes boli známe iba dva druhy zvierat, ktoré komunikujú s jedincom rovnakého druhu napodobňovaním hlasového podpisu príjemcu: delfín a papagáj.Zdieľať
Slony sa podľa novej štúdie navzájom „oslovujú“ individuálnymi menami

Výskum založili na pozorovaní dvoch stád vo voľnej prírode v Keni a štúdiu zverejnil vo svojom najnovšom vydaní časopis Nature.

Štúdia ukazuje, že slony nielenže používajú špecifickú vokalizáciu pre každého jedinca, ale že tiež rozoznávajú a reagujú na volanie, ktoré je im určené, a ignorujú tie, ktoré sú adresované iným, uviedol hlavný autor štúdie Michael Pardo z Coloradskej univerzity v USA.

Štúdia podľa neho podporuje myšlienku, že slony si môžu navzájom vymýšľať ľubovoľné mená.

Dôkazom jeho tvrdenia sú nahrávky urobené združením Save the Elephants v rezervácii Samburu a národnom parku Amboseli. Analytický softvér prešiel súbor 469 zvukov, z toho od 101 slonov volajúcich iných jedincov a 117 príjemcov takýchto oslovení.

U slona bola komunikácia zvláštna v tom, že jedinec síce oslovuje druhého špecifickým signálom, ale toto meno nemuseli nutne používať aj ostatné slony na oslovenie toho istého jedinca. Príjemca napriek tomu volanie jasne rozpozná.

Pozorovania naznačujú, že slony majú schopnosť abstraktného myslenia, tvrdí ďalší profesor z Coloradskej univerzity George Wittemyer.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozeranie do telefónu pred spaním podľa vedcov zrejme nemá významný vplyv na spánok
<< predchádzajúci článok
City Fest 2024 v Žiari nad Hronom privíta známe tváre aj nové talenty