Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. júna 2024

Pozeranie do telefónu pred spaním podľa vedcov zrejme nemá významný vplyv na spánokPodľa nového prehľadu 11 štúdií vykonaných po celom svete neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sledovanie obrazovky vyžarujúcej modré svetlo sťažovalo zaspávanie.Zdieľať
Pozeranie do telefónu pred spaním podľa vedcov zrejme nemá významný vplyv na spánok

Napríklad v Británii lekári často odporúčajú ľuďom, aby večer obmedzili používanie obrazoviek. Varujú, že jasné modré svetlo, ktoré produkujú displeje televízorov, telefónov či tabletov, potláča melatonín – hormón, ktorý zrejme telu signalizuje, že je čas na odpočinok.

Experimenty podľa nového prehľadu dôkazov nepreukázali významný účinok na oneskorenie zaspania. „Keď sa pozrieme späť na všetky faktory, ktoré môžu škodiť nášmu spánku, obrazovky sú preceňované,“ povedal klinický psychológ Michael Gradisar, ktorý sa podieľal na článku publikovanom v odbornom časopise Sleep Medicine Reviews.

Dodal, že najzreteľnejší spôsob, akým môžu obrazovky narúšať spánok, nemá nič spoločné so svetlom. Namiesto toho ide o dôsledok toho, že ľudia zostávajú hore dlhšie, než by mali.

Nie všetci odborníci súhlasia. Niektorí sa domnievajú, že obmedziť večerné používanie obrazovky je pre tých, ktorí majú problémy so spánkom, prvým rozumným krokom. Je možné, že modré svetlo neskoro v noci pôsobí na niektorých jedincov viac ako na iných, najmä ak cez deň nevideli prirodzené svetlo.

Profesor cirkadiánnej neurovedy na Oxfordskej univerzite Russell Foster, ktorý sa na revízii nepodieľal, však súhlasil, že tvrdenia o modrom svetle narušujúcom spánok boli prehnané. „Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by malo vôbec nejaký významný vplyv,“ povedal.

Myšlienka, že obrazovky môžu vyvolávať nespavosť, podľa Fostera vznikla na základe objavu „fotosenzitívnych gangliových buniek sietnice“ v oku v roku 2000. Tieto bunky sú veľmi citlivé na modré svetlo a pomáhajú riadiť produkciu melatonínu.

„Modré a zelené svetlo síce najúčinnejšie potláčajú večernú hladinu melatonínu a spôsobujú, že sa cítime bdelejší, ale sila svetla musí byť jasná. Aj keď obrazovky vyžarujú viac modrého svetla ako iné farby, sila svetla jednoducho nie je dostatočná na to, aby narušila spánok, “ uviedol Gradisar.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aký nábytok vybrať do záhrady, na terasu a balkón?
<< predchádzajúci článok
Slony sa podľa novej štúdie navzájom „oslovujú“ individuálnymi menami