24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2007

05. mája 2007

Slováci zdolali Čechov, sú blízko k postupu

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom stretnutí kvalifikačnej F-skupiny na majstrovstvách sveta na moskovskom predmestí Mytišči nad Českom 3:2. Slováci urobili dôležitý krok k ...

MOSKVA 5. mája (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom stretnutí kvalifikačnej F-skupiny na majstrovstvách sveta na moskovskom predmestí Mytišči nad Českom 3:2. Slováci urobili dôležitý krok k postupu do štvrťfinále, do ktorého sa neprebojujú už len čisto teoreticky. Zverenci Júliusa Šuplera majú v F-skupine na svojom konte 6 bodov, rovnako ako Česi. Najbližší duel odohrajú zverenci Júliusa Šuplera v Moskve už v nedeľu 6. mája o 14.15 h SELČ s Bieloruskom, ktoré ešte má teoretickú nádej na štvrťfinále.
Česi išli do vedenia v prvej dvadsaťminútovke po presilovkovom góle Plekanca. Slováci v druhej tretine zlepšili výkon a skúsení centri Demitra a Kapuš otočili skóre. V záverečnej časti hry upokojil slovenský tím ešte viac v 54. min Gáborík, ale už po 45 sekundách hry Klesla znížil na 2:3. V hektickom závere, keď hrali českí hokejisti bez brankára, Slovensko už svoj minimálny náskok

Česko - Slovensko 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Góly: 9. Plekanec (Marek, M. Barinka), 55. Klesla (Olesz, Plekanec) - 23. Demitra (Gáborík, Marián Hossa), 31. Kapuš (Šatan, Podhradský), 54. Gáborík (Šatan)
Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Vinnerborg - Karlberg (obaja Švéd.), Oskirko (Rus.), 3400 divákov
Česko: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, M. Barinka, Platil, Hamr, Klesla - P. Sýkora, Výborný, J. Hlinka - Tenkrát, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Marek, Rolinek
Slovensko: Križan - Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Jurčina, Stehlík, Harant - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Melichárek, Podkonický, Surový

Oba tímy začali dôležitý duel zakríknuto s dôrazom na pozornú obranu. Slováci vážnejšie neohrozili Čechmánka ani v prvej presilovej hre, zaujala až prihrávka Gáboríka pred bránku na Hossu v 6. min. Naopak zverenci trénera Aloisa Hadamczika využili svoju prvú početnú výhodu už po 26 sekundách, keď Plekanec spomedzi kruhov prekonal Križana, ktorému dobre bránil vo výhľade Olesz. O slabšej hre slovenského tímu svedčili iba štyri strelecké pokusy za dvadsať minút.
V druhej tretiny sa obraz hry vďaka šťastnému gólu Demitru z 23. min zmenil. Center zámorskej formácie nahodil po prihrávke Gáboríka spoza bránky puk na Čechmánka, a ten si ho ľavým betónom zrazil za seba - 1:1. Česi znervózneli a začali kopiť chyby. V 26. min skúšal podobným štýlom ako Demitra nahodiť puk Kukumberg, ale gólman českého družstva bol tentoraz pozorný. V polovici druhej časti hry Slováci súpera zavreli v útočnom pásme. Najprv si veľký tlak - ale bez úspešného zakončenia - vytvoril Demitrov útok. Následne strieľal z výbornej pozície Podkonický a všetko uzavrel pri signalizovanom vylúčení po akcii Podhradského presnou bekhendovou strelou Kapuš - 2:1. Zverenci kormidelníka Júliusa Šuplera boli naďalej aktívnejší, v 35. min preveril Čechmánka aktívny Demitra a po ňom od modrej Podhradský. V 39. min skúšali šťastie Gáborík s Hossom a po 29 sekundách tretej dvadsaťminútovky zazvonila po aktivite Kapušovho útoku žŕdka. V 46. min podržal pri šanci Irgla Slovákov Križan, na opačnej strane za štyri minúty trafil pravú žŕdku Surový a z protiútoku mieril iba do Križana z dobrej pozície Bednář. V 54. min rozjasal fanúšikov spod Tatier po prihrávke Šatana nádherným gólom Gáborík, ale už po 45 sekundách bol rozdiel opäť iba jednogólový. Po strele Plekanca dvakrát dorážal Olesz, k odrazenému puku sa dostal voľný obranca Klesla a nezaváhal - 2:3. Česi odvolali 45 sekúnd pred koncom brankára, no do gólovej pozície sa už nedostali. Naopak "Demitrovci" mohli zvýšiť na 4:2, no Gáborík ešte kolegiálne hľadal Hossu, ktorý neuspel.
Hlasy po sobotňajšom zápase Česko - Slovensko v osemfinálovej F-skupine na 71. hokejových MS v Moskve:

Július Šupler (tréner SR): "Dnes chalani potvrdili svoje kvality a dobre sa na dôležitý zápas pripravili. Bolo ťažké rozhodnúť sa, kto pôjde do bránky. Najviac si vážim, že mužstvo tento na psychiku náročný duel zvládlo. Rozhodujúci bol zrejme šťastný gól Paľa Demitru, ktorý potreboval už aj on sám. Zajtrajší zápas s Bielorusmi bude tiež nesmierne náročný, musíme sa dovtedy dobre zregenerovať.

Alois Hadamczik (tréner Česka): "Potrebovali sme získať aspoň bod na postup do štvrťfinále. V prvej tretine sme hrali dobre, darili sa nám kombinácie, dali sme aj vedúci gól. V druhej časti hry sme sa zbytočne strachovali o výsledok, prestali sme korčuľovať a inkasovali sme gól. Po skončení tretiny som urobil zmeny v zostave, hráčov som vyzval, aby hrali agresívnejšie a donútili súpera napádať. Začali sme viac korčuľovať, vytvorili sme si tlak a bola to z našej strany najlepšia tretina. Doplatili sme však na nepremieňanie šancí. Za predvedenú hru by sme si aspoň bod zaslúžili."

V sobotu to bol aj súboj dvoch brankárov, ktorí začínali v tejto sezóne vo švédskej elitserien. Kým Križan napokon vychytal MODO majstrovský titul, Čechmánka v januári vymenil v Linköpingu ďalší Slovák Rastislav Staňa.
"Bol to ťažký zápas. Vedeli sme, proti komu nastupujeme, cítili sme trochu tlak. Taktiku sme dodržali, ukázali sme tímový výkon," rozhovoril sa po zápase Karol Križan. Gólman MODO musel už v 9. min vyťahovať puk zo siete po strele Plekanca. Nervózny však po inkasovanom góle nebol a postupne sa rozchytal, keď zlikvidoval 26 striel českých hráčov. "Jeden gól ešte nič neznamená. Stretnutie sme otočili v druhej tretine. Už aj v prvej časti hry sme hrali dobre, chcelo to len čas. Taktika nám postupne vychádzala," tvrdil Križan, ktorý za svoj dobrý výkon vďačí aj spoluhráčom. Tí mu pomáhali, čistili pred ním priestor a viaceré nebezpečné strely zblokovali. "Hokej je kolektívny šport, v ktorom sa hráči musia navzájom podržať. Dnes mi v obrane spoluhráči dosť pomohli," chválil defenzívnu hru mužstva Karol Križan.
Rodák zo Žiliny, ktorý hokejovo dozrieval v Liptovskom Mikuláši a Zvolene verí, že jeho najlepší výkon na turnaji ešte len príde. Či nastúpi aj v nedeľu proti Bielorusku, ešte po súboji s Českom nevedel. Všetko bude závisieť od rozhodnutia trénerov. "Ja som dnes dostal dôveru a nechcel som sklamať. Ak opäť nastúpim, vynasnažím sa znovu chytať čo najlepšie," dodal Karol Križan.
Jeho náprotivok na českej strane Roman Čechmánek bol po zápase nešťastný. Česi sa dostali do nezávideniahodnej situácie. Ak chcú pomýšľať na štvrťfinále, potrebujú bodovať s Kanadou alebo spoliehať sa na zaváhanie Nemecka s Bieloruskom. Aj preto chceli získať potrebný štvrťfinálový bod už proti Slovensku. "Každý prehratý zápas je nešťastný. Chceli sme hrať defenzívne, za stavu 1:1 sme to museli trochu otvoriť. Slováci majú silu v útoku a dnes to aj ukázali. Dobre bránili stredné pásmo a veľmi ťažko sa dostávalo do ich tretiny," komentoval Čechmánek. Česi do kvalifikačnej F-skupiny vstupovali s plným počtom 6 bodov zo základnej B-skupiny za výhry nad USA a Bieloruskom. Po prehrách s Nemeckom a Slovenskom si však bodový účet nevylepšili. A to už v nedeľu narazia na Kanadu, ktorá ešte v Moskve nestratila bod. "Vedeli sme, že máme pred sebou dva ťažké zápasy. Situáciu sme si skomplikovali prehrou s Nemeckom. Musíme teraz zmobilizovať všetky sily a do súboja s Kanadou dať všetko. Aj keby to mal byť náš posledný zápas na turnaji," dodal Čechmánek.

"Dnes nechal každý na ľade všetko. Myslím si, že je to naše zaslúžené víťazstvo. Pomohli nám intenzívnejšie striedania, získali sme tým energiu a silu. Čechov sme prevýšili húževnatosťou, celé mužstvo veľmi chcelo," povedal po zápase Marián Gáborík a zdôraznil, že podobne by chcelo hrať mužstvo aj naďalej.
Slováci zlepšili aj v hru v obrane, zadákom pomáhali oveľa viac aj útočníci, ktorí navyše prehusťovali stredné pásmo a súper tadiaľ len veľmi ťažko prechádzal. "Zlepšili sme defenzívu, a preto Česi väčšinou len nahadzovali puky. My sme ich pri mantineloch ustrážili, navyše nás podržal brankár Karol Križan," pripomenul Marián Gáborík.
Po prehratej prvej tretine si Slováci v šatni hovorili, že aj naďalej budú hrať svoju hru a taktiku nezmenia. Gáborík strelil 54. min tretí slovenský gól, ktorý bol napokon víťazný. "Tesne predtým sme zahrali dobre oslabenie, pri útoku sme si vymenili puk s Mirom Šatanom a súperov obranca ho trochu tečoval. Čechmánek išiel do sklzu, snažil som sa veľmi rýchlo vystreliť - mieril som hore. Keď Česi znížili, my sme neznervózneli a išli sme si po tri body," vysvetľoval Marián Gáborík, ktorý v posledných sekundách súboja postupoval s pukom smerom na prázdnu českú bránku. Namiesto strely však zvolil ešte prihrávku na voľného Mariána Hossu, ktorého pokus však český obranca zblokoval. "Marošovi sa otvoril priestor, tak som mu to hodil. Puk mu ale skĺzol z hokejky. Nič sa nedeje, dôležité sú najmä tri body."
V útoku sa gólovo presadil aj ďalší Trenčan Pavol Demitra. V úvode druhej dvadsaťminútovky práce center Minnesoty vďaka teču od Čechmánkovho betónu vyrovnal na 1:1. "Bol to dôležitý gól, ktorý nás postavil na nohy. Predtým sme mali dostatok šancí a bolo len otázkou času, kedy to príde. Čechmánek dovtedy chytal vynikajúco, my sme museli zvýšiť agresivitu pred bránkou," tvrdil po zápase Pavol Demitra. Spolu so svojimi spoluhráčmi aj on v zápase s Českom pozorne bránil, príliš sa jeho formácia do útoku nehrnula. "Všetci na šampionáte pozorne bránia, nemôžeme stále iba útočiť. Dnes sme taktiku zmenili a úspech sa dostavil," dodal Demitra, ktorý prežíval po výhre nad Českom super pocity. Podľa jeho slov totiž ide stále o prestížny