Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. júna 2018

SLOVENČINA: Urobili sme to dvakrát či dva krát?



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 19. júna (TASR) - V písomnom používaní slovenského jazyka je neraz kameňom úrazu používanie čísloviek. Dnes sa pozrieme konkrétne na spôsob písania násobných či radových čísloviek, ktoré v sebe obsahujú morfému krát alebo raz.


Princíp je úplne jednoduchý a jasný. Každé číslovkové spojenie s nesamostatnou časťou krát píšeme spolu, bez oddelenia medzerou. Či už ide o konkrétne číslo – určité číslovky v rámci násobných (jedenkrát, päťkrát, dvadsaťkrát) aj radových čísloviek (prvýkrát, piatykrát, dvadsiatykrát), alebo o neurčité číslovky (veľakrát, mnohokrát, poslednýkrát). Naopak, keď používame násobok raz, slovné časti oddeľujeme medzerou (jeden raz, sedem ráz, veľa ráz, mnoho ráz). Žiadne dva krát ani dvarazy.

Ak používame číslicu a neprepisujeme celý výraz slovom, v prípade radovej číslovky vyzerá nasledovne – 1. krát. A keď ide o násobnú číslovku – 1-krát. Ak používame tieto slovíčka ako časť prísloviek, píšeme ich vždy spolu. Napríklad tentoraz.

Ako teda vyzerajú správne príklady použitia čísloviek s krát alebo raz: V jeho článku z roku 1784 sa prvýkrát objavila myšlienka zmeniť čas tak, aby sa ušetrilo denné svetlo – tzv. letný čas. Kto dvadsaťdvakrát stratí loptu, nemá veľké šance. Na mobil sa pozrieme priemerne päťdesiatkrát za deň. Dávam verejný prísľub, že urobím všetko pre to, aby to nebolo poslednýkrát v tomto volebnom období. 

Pri používaní raz to v praxi vyzerá napríklad takto: Merkelová bude po prvý raz čeliť otázkam poslancov v Bundestagu. Český prezident Miloš Zeman v stredu vymenoval na Pražskom hrade Andreja Babiša po druhý raz za premiéra. Prameň, ktorý v minulosti často používali cestujúci i obyvatelia mesta, býval mnoho ráz zaplavený dažďovou vodou.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SLOVENČINA:Nepožadujme premiérove odstúpenie a prezidentove vyjadrenie (14. 6. 2018)
 SLOVENČINA: Urobili sme to dvakrát či dva krát? (13. 6. 2018)
 SLOVENČINA: Nemôžme? Správne je - nemôžeme (12. 6. 2018)
 SLOVENČINA: Zvládnu to ženy samé – alebo samy? (7. 6. 2018)
 SLOVENČINA: Pozor na ypsilon v slovách ony, samy, rady (5. 6. 2018)
 SLOVENČINA: Ako skloňujeme mail? (31. 5. 2018)
 SLOVENČINA: Mojim – mojím. Aký je v tom rozdiel? (29. 5. 2018)
 SLOVENČINA: Je to až tak zlé, alebo je to až také zlé (24. 5. 2018)
 SLOVENČINA: Nemiešajme spojky ale a však (22. 5. 2018)
 SLOVENČINA: Stojí to dve euro či dve eurá? (17. 5. 2018)



nasledujúci článok >>
V rodisku Jonáša Záborského je stále tretina obyvateľov Záborských
<< predchádzajúci článok
Katka Knechtová je vďačná za skúsenosť s porotcovaním v SuperStar