Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. apríla 2009

Slovenské divadlo a tanec sa predstavia celému svetuDo Bratislavy príde viac ako 400 divadelných umelcov, kritikov, manažérov festivalov a divadiel z celého sveta. Na Slovenku sa po prvýkrát uskutoční míting prestížnej medzinárodnej siete pre ...Zdieľať
BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Do Bratislavy príde viac ako 400 divadelných umelcov, kritikov, manažérov festivalov a divadiel z celého sveta. Na Slovenku sa po prvýkrát uskutoční míting prestížnej medzinárodnej siete pre súčasné scénické umenie IETM. Ako na dnešnej tlačovej besede povedala Darina Kárová, riaditeľka Asociácie Divadelná Nitra, ktorá je hlavným organizátorom, ide o jedinečnú záležitosť. Podujatie má podtitul kultúra a vzdelanie a pre všetkých návštevníkov je pripravený Festival slovenského divadla a tanca. "Umožní nám to predstaviť to najzaujímavejšie, čo sa za posledné roky zrodilo v slovenskom činohernom a tanečnom umení," dodala Kárová. Od 23. do 26. apríla sa na deviatich miestach v Bratislave predstaví 25 inscenácií na 30 predstaveniach. "Priestor dostali subjekty z celého Slovenska, prihlásilo sa nám ich 57 a ponúklo 150 inscenácií, my sme z nich vybrali 14 činoherných a 11 tanečných predstavení." Všetky budú preložené do angličtiny, takže aj zahraniční návštevníci budú rozumieť, čo sa na javisku odohráva. "Kritériom bola umelecká hodnota, chceli sme zároveň návštevníkom mimo Slovenska ukázať, aké problémy v divadlách riešime," povedala Kárová. Ako prezradila, práca na organizácii trvala skoro tri roky. Na festivale sa predstavia súbory z divadiel napríklad z Bratislavy, Martina, Banskej Bystrice, Košíc, Prešova, Bátoviec. Vystúpia aj zahraničné subjekty, tanečné predstavenie UNA slovensko-gréckej produkcie bude mať celosvetovú premiéru.


Míting IETM zahŕňa odborné workshopy semináre a diskusie. Cieľom bratislavského stretnutia je hľadať odpovede na otázky, či existuje vzdelanie bez kultúry, respektíve kultúra bez vzdelávania. Okrem zahraničných divadelných odborníkov sa na mítingu zúčastnia aj slovenskí umelci a manažéri divadiel, nezávislých divadelných a tanečných súborov a festivalov. Ako povedal tanečník a choreograf Andrej Petrovič, pre našich umelcov to je možnosť vymeniť si skúsenosti a možno aj získať angažmán v niektorej svetovej metropole a "pomôže nám to pozvať ľudí zo zahraničia k nám." Organizátori umiestili odborné stretnutia do priestorov novej budovy Slovenského národného divadla (SND). Tu budú na návštevníkov čakať aj sprievodné podujatia. Zoznámiť sa môžu s fenoménom slovenského dokumentárneho filmu, s výberom zo súčasného výtvarného umenia, ktorý predstaví 20 maliarov. Vo foyer SND budú vystavené fotografie Martina Črepa prezentujúce približne 100 portrétov členov všetkých troch súborov SND.

Plenárne mítingy IETM sú veľké a dôležité konferencie, hostiteľská krajina dostane priestor prezentovať svoje scénické umenie. Uskutočňujú sa vždy dvakrát ročne, pred Bratislavou to bol Zürich, na jeseň by sa stretnutie malo konať vo Vilniuse.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gustáv Murín pokrstil lupeňmi ruží Návod na dlhovekosť
<< predchádzajúci článok
Miroslava Moravca odprevadil z tohto sveta dážď