Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. apríla 2024

Slovenské národné divadlo (SND) predstavilo dramaturgické plány 105. divadelnej sezónyČinohra SND chystá podľa jej riaditeľky Miriam Kičiňovej deväť nových titulov s témou slušnosť a súcit verzus vulgárnosť a victimhood.Zdieľať
Slovenské národné divadlo (SND) predstavilo dramaturgické plány 105. divadelnej sezóny

Slovenské národné divadlo (SND) predstavilo v stredu projekty a premiérové tituly, ktoré činohra, opera a balet chystajú v 105. divadelnej sezóne 2024/2025. Podľa generálneho riaditeľa Mateja Drličku plánuje pokračovať aj so sprievodnými programami pre deti a dospelých či charitatívnym projektom Divadlo pre všetky deti.

Činohra SND chystá podľa jej riaditeľky Miriam Kičiňovej deväť nových titulov s témou slušnosť a súcit verzus vulgárnosť a victimhood. "Vytvárame si tu také nové obeťovo, a problém je v tom, že tými obeťami sú tí, ktorí nimi nikdy neboli," uviedla s tým, že činohra bude rozprávať aj o tom, čo to znamená mať krátku pamäť a ako nás dokáže rýchlo dobehnúť. V sezóne západnej klasickej literatúry, v ktorej výrazný priestor dostávajú ženy režisérky, bude prvou premiérou v Sále činohry Krvavá svadba od španielskeho autora Federica Garcíu Lorcu v réžii Jána Luterána. V dramaturgickom pláne činohry je aj adaptácia románu Tajomstvo Santa Vittorie Roberta Crichtona v réžii Aleny Lelkovej. Do SND prvýkrát zavíta rumunská dramatička a režisérka Gianina Carbunariu, ktorá pripraví pôvodný Autorský projekt. Režisér Michal Vajdička uvedie dramatizáciu poviedok francúzskeho spisovateľa Guy de Maupassanta Guľôčka.

Kičiňová informovala aj novinkách v Štúdiu, kde činohra chystá projekt Tatarka v réžii Dávida Pašku, opierajúci sa o časť literárnej tvorby Dominika Tatarku (Prútené kreslá, Démon súhlasu, Sám proti noci). Diváci sa môžu tešiť aj Moliérovu absurdnú komédiu Zdravý nemocný v réžii Pavla Viechu. Treťou premiérou v Štúdiu bude komédia Nosorožec Eugéna Ionesca v réžii Júlie Rázusovej. S inscenáciou Duchovia sú tiež len ľudia sa do SND vráti česká režisérka Kamila Polívková.

K bonusom činohernej sezóny patrí koprodukčný projekt medzi SND a Schauspielhaus Wien Am Fluss/Pri rieke - zamýšľanie sa nad stálou prítomnosťou histórie v réžii nemeckej režisérky Christiane Pohle. Na našej prvej scéne budú hosťovať Comédie-Francaise, Drama Ľubľana a Národné divadlo Praha.

Prvou premiérou v Opere SND bude inscenácia diela Leoša Janáčka Příhody lišky Bystroušky, zaznie v hudobnom naštudovaní Juraja Valčuhu a v réžii Slávy Daubnerovej. Druhou premiérou bude operná rozprávka Perníková chalúpka od Engelberta Humperdincka. Ako informoval Drlička, zaznie v novom slovenskom preklade Jána Štrassera, hudobne ju naštuduje dirigent Maroš Potokár a réžie sa ujme Dana Dinková. Tretia operná premiéra bude venovaná klasike, dielu Giuseppe Verdiho Maškarný bál v hudobnom naštudovaní Tomáša Braunera, ktorý bude od budúcej sezóny novým šéfdirigentom Opery SND, a v réžii poľskej režisérky Karoliny Sofulak. Sezónu v opere otvorí galakoncert venovaný významnej osobnosti slovenského vokálneho umenia Ondrejovi Malachovskému, dirigovať bude Marco Guidarini.

Baletný súbor pod vedením riaditeľky Niny Polákovej bude aj v 105. sezóne pokračovať v nastavenej koncepcii uvádzať diela s pečaťou najprestížnejších choreografov sveta. Prvou premiérou bude súčasná choreografická kompozícia Bolero X, ktorá nesie rukopis izraelského choreografa Shahara Binyaminiho. Druhou baletnou premiérou bude tanečné stvárnenie Puškinovho veršovaného románu Onegin v choreografii legendárneho Johna Cranka. Súbor pokračuje v tradícii uvádzania baletných galakoncertov Umenie pre život (25. a 26. 10.), v nasledujúcej sezóne ponúkne aj "the best of" - výber toho najlepšieho z troch ročníkov projektu Fashion Ballet.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Tereza Balonová vydáva duet Myšlenky s Adamom Ďuricom
<< predchádzajúci článok
Tatranský ľadový dóm ukončil sezónu, na ďalší rok už objednali tony ľadu (video)