14. augusta 2019

Slovenskí basketbalisti si udržali nádej na postup, vyhrali na cypre

Basketbalisti Slovenska.

Basketbalisti Slovenska. Foto: TASR/František Iván
Nikózia 14. augusta (TASR) – Slovenskí basketbalisti zostali v hre o postup do kvalifikácie majstrovstiev Európy 2021. V treťom vystúpení v F-skupine predkvalifikácie zvíťazili na Cypre 83:79. Účinkovanie v skupine zakončia v stredu 21. augusta o 18.00 h v bratislavskej Eurovia aréne proti Rumunsku.

predkvalifikácia ME 2021 – F-skupina:

Nikózia

Cyprus – Slovensko 79:83 (38:37)

najviac bodov Cypru: Markou 21, Iliadis 20, Michail 18 - zostava a body SR: Brodziansky 13, Musil 12, Ihring 11, Abrhám 9, Juríček 6 (Baťka 13, Fusek a Jones po 8, Körner 3, Hlivák 0)

TH: 28/18 – 26/20, fauly: 28 - 26, trojky: 11 - 9, rozhodovali: Cici (Alb.), Jasevičius (Lit.), Bissuel (Fr.)

Slováci nastúpili v odlišnej zostave v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi, hneď v úvode im to prinieslo vedenie 6:0. Cyprus však odpovedal takmer rovnako, piatimi bodmi v sérii sa držal na dostrel. Naši basketbalisti si po prvej štvrtine držali tesné vedenie, Fusek upravil takmer súčasne s klaksónom na 22:19. V druhej časti sa podarilo zverencom Žana Tabaka dostať do trháku, bodovým úsekom 10:2 si vypracovali dvojciferný náskok – 32:21. Domáci si okamžite zobrali oddychový čas, čo ich opätovne naštartovalo. Prispeli k tomu aj chyby na strane slovenského výberu, vďaka koncovke išiel Cyprus do šatní za polčasového stavu 38:37 v jeho prospech.

Druhý polčas nezačali slovenskí basketbalisti najlepšie, svojho súpera totiž pustili do výraznejšieho náskoku. Domáce duo Iliadis a Markou robilo obrane veľké problémy, no postupne sa herný prejav Slovákov zlepšoval. Pred poslednou 10-minútovkou však prehrávali o tri body 55:58. Štvrtú štvrtinu odštartovalo slovenské družstvo šiestimi bodmi za sebou, čo im po dlhom čase prinieslo vedenie v zápase. Od tohto momentu to bola bitka o každú loptu, tímy si vymieňali tesný náskok. O všetkom sa rozhodlo v koncovke duelu, kde zobral na seba zodpovednosť Brodziansky a doviedol Slovákov k dôležitej výhre.