Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. januára 2012

Slovenskí vojaci na Cypre pomohli obyvateľom s obnovou mostaDružstvo slovenských vojakov v misii pod zástavou OSN na Cypre zrekonštruovalo most na rieke Evrycha. Požiadal ich o to veliteľ sektoru 1 misie UNFICYP argentínsky podplukovník Carlos ...Zdieľať
unficyp BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) - Družstvo slovenských vojakov v misii pod zástavou OSN na Cypre zrekonštruovalo most na rieke Evrycha.


Požiadal ich o to veliteľ sektoru 1 misie UNFICYP argentínsky podplukovník Carlos Ramón Aguilar. Most spája opustené dedinky Agios Georgios a Agios Nikolaos, nachádza sa na hlavnej patrolovacej trase príslušníkov operácie.

"Okrem toho, že most poslúži vojakom, môžu ho využívať aj miestni ľudia, ktorí sa v oblasti pohybujú. Poslaním slovenských vojakov v zahraničných misiách je predovšetkým pomáhať tamojšiemu obyvateľstvu," uviedol hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.

V období výdatných dažďov sa stal most neprejazdný a potreboval okamžitú opravu. Počas patrolovania museli hliadky brodiť rieku Evrychu, čo pri väčšom prietoku vody nebolo vždy možné a hrozilo uviaznutie techniky s posádkou v toku rieky.

Slováci, ktorých viedol veliteľ družstva Martin Dragúň, museli najprv upraviť koryto rieky pomocou buldozéra. Pomocou ťažkej techniky potom vyčistili starý most od nánosu a rozobrali ho. Po týchto prácach sa začala samotná rekonštrukcia, vojaci kompletne vymenili a uchytili drevenú mostovku, potom vybetónovali obidva mostné nájazdy. Práce stihli podľa spracovaného harmonogramu aj napriek nepriaznivému počasiu.

Slovensko má na Cypre 159 vojakov

V operácii United Nations Peacekeeping Force in Cyprus má Slovensko v súčasnosti 159 vojakov. Cieľom misie je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkmi, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi oboma stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove. Hlavnou úlohou spoločnej jednotky je udržiavanie prímeria na čiarach zastavenia paľby opozičných síl. Pravidelným hliadkovaním v nárazníkovej zóne slovenskí vojaci zamedzujú možnému narušeniu mieru, násilnostiam a konfliktom.

Plnia aj operačné úlohy pre zabezpečenie civilných projektov v sektore ich zodpovednosti. Na starosti majú aj operačné úlohy z tzv. protipoľovníckych opatrení (miestni poľovníci počas sezóny sledujú zver až do nárazníkovej zóny a so zbraňou predstavujú potenciálnu hrozbu). Musia aj zabezpečovať pohotovostné sily a prostriedky pre velenie misie. Novým prvkom v misii po redukcii počtov od roku 2005 sú vojenskí pozorovatelia – styční dôstojníci, ktorých úlohou je zabezpečiť vyjednávanie a vyššiu formu komunikácie s jednotkami opozičných síl. Cyprus získal v roku 1960 nezávislosť, dovtedy ostrov spravovala Veľká Británia.

V roku 1974 sa za podpory gréckej junty uskutočnil prevrat, ktorým bola zvrhnutá cyperská vláda spolu s prezidentom Makariosom III. Zmena politickej situácie a nevraživosť medzi dvoma komunitami ostrova (tureckou a gréckou) viedla k dvojfázovej vojenskej invázii tureckých ozbrojených síl. Tie obsadili 37 percent územia severnej časti ostrova. Od augusta 1974 je tak ostrov rozdelený na dve časti - Cyperskú republiku a Severocyperskú tureckú republiku. Medzi severnou a južnou časťou ostrova sa nachádza tzv. nárazníková zóna, ktorú kontrolujú mierové sily OSN na Cypre.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Slovákov by podpora podnikateľov priniesla nové miesta
<< predchádzajúci článok
Prezident zbavil mlčanlivosti šéfa SIS

Slovenskí vojaci na Cypre pomohli obyvateľom s obnovou mosta - diskusné fórum čitateľov