11. júla 2009

Slovenskí volejbalisti na záver zdolali Rakúsko

Slovenskí volejbaloví reprezentanti ukončili svoje účinkovanie v základnej fáze VI. ročníka Európskej ligy víťazstvom v rakúskom St. Antone nad domácim výberom 3:1. Vrátili tak Rakúšanom prehru z ...

ST. ANTON 11. júla (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti ukončili svoje účinkovanie v základnej fáze VI. ročníka Európskej ligy víťazstvom v rakúskom St. Antone nad domácim výberom 3:1. Vrátili tak Rakúšanom prehru z piatkového súboja, v ktorom neuhrali ani set. Sobotňajším víťazstvom potvrdili svoju suverenitu v C-skupine, v ktorej jasne dominovali. Z dvanástich duelov v deviatich zvíťazili a iba v troch odchádzali z ihriska so sklonenými hlavami. Celkovo prehrali iba 11 setov.

V Rakúsku v záverečnom kole základnej časti reprezentovali Slovensko noví adepti na reprezentačný dres. Slovensko totiž ako obhajca celkového prvenstva v tejto prestížnej súťaži malo už pred týmito súbojmi istotu prvého miesta v tabuľke a tým aj postupu na záverečný turnaj, ktorý sa v termíne 18. a 19. júla odohrá v portugalskom meste Portimao. Osem najviac vyťažených hráčov v predchádzajúcich dueloch sa zostalo pripravovať v Púchove pod vedením trénera Emanueleho Zaniniho na budúcotýždňový finálový turnaj.

V druhom sobotňajšom zápase v C-skupine zvíťazilo Bielorusko nad Portugalskom, ktoré má ako organizátor turnaja účasť vo Final Four automaticky zaistenú, presvedčivo 3:0 (21, 18, 17).

Rakúsko - Slovensko 1:3 (-19, 25, -20, -23)
99 min, rozhodovali: Mestdagh (Belg.), Weinberger (Švajč.), 150 divákov
Zostava SR: Zaťko, Kmeť, Martin Sopko st., Bencz, Piovarči, Hriňák, libero M. Kubš (Hollý, Ondrušek, Kriško).

Do stavu 15:13 viedli v prvom sete Rakúšania. Slovenskí volejbalisti však vyrovnali na 15:15, na 16:15 zvýšil esom Hriňák a následne pri jeho podaní odskočili na 20:15. To už mali zverenci trénerskej dvojice Štefan Chrtiansky - Miroslav Palgut réžiu úvodného dejstva pevne v rukách. Bencz využil za stavu 24:19 druhý setbal.

V druhom sete hostia stále viedli až do stavu 22:21, keď predtým bolo aj 21:18. Výhodu prvého setbalu mali domáci pri vedení 24:22, pokazili však servis a následne Kmeť bodom priamo z podania vyrovnal na 24:24. Po Hriňákovom bloku na 25:24 sa naskytla možnosť zakončiť set Slovákom, viac však už v tomto sete nebodovali. Prehrali 25:27 a začínalo sa odznovu.
Tretí set pre zmenu znova začali lepšie domáci volejbalisti, ktorí viedli 10:7, ale Slováci vyrovnali na 10:10 a dôležité dejstvo set už z rúk nepustili. Rozhodujúcim momentom bol ich únik z 19:18 na 23:18, pri druhom setbale spečatil na 2:1 Piovarči.

Vo štvrtom sete už slovenskí reprezentanti držali taktovku v rukách. Postupne si budovali náskok, pri odchode na druhý oddychový čas viedli o 4 body 16:12. Rakúšania však potom ešte znížili z ich pohľadu na 19:21 a záver zdramatizovali. Slováci viedli v koncovke 24:21, na ukončenie zápasu však potrebovali tri mečbaly, napokon set i zápas ukončil univerzál Bencz.