Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2022

Slovensko chce pomôcť s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine, rokuje o pristúpení do medzinárodného tímuGenerálna prokuratúra SR (GP SR) naďalej rokuje o prístupe do spoločného tímu Európskej únie (EÚ), ktorý bude ...Zdieľať
russia_ukraine_war_day_in_photos_84165 3881d8098cb54f52a18ef5706e74e221 676x451 22.5.2022 (Webnoviny.sk) - Generálna prokuratúra SR (GP SR) naďalej rokuje o prístupe do spoločného tímu Európskej únie (EÚ), ktorý bude pomáhať s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Medzinárodný tím


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, generálna prokuratúra prejavila záujem o účasť vo vyšetrovacom tíme.

O možnosti prístupu do medzinárodného tímu informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) na tlačovej besede s eurokomisárom pre justíciu Didierom Reyndersom. Ten navštívil Slovensko 28. apríla a požiadal Slovensko o našu účasť v tomto tíme.

Zbieranie dôkazov


Prokurátorka generálnej prokuratúry začala 8. marca v súvislosti s vojnou na Ukrajine trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin neľudskosti, obzvlášť závažný zločin používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja a obzvlášť závažný zločin vojnového bezprávia.

GP SR tak urobila v spolupráci s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojust-om, ktorý koordinuje zber informácií a postup trestných stíhaní v jednotlivých krajinách.

Účelom trestného konania je zadokumentovať dôkazy o vojnových zločinoch, a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko chce pomôcť s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine, rokuje o pristúpení do medzinárodného tímu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hatráková sa zatiaľ do klubu Sme rodina vstúpiť nechystá, ostáva súčasťou Kresťanskej únie
<< predchádzajúci článok
Rusmi dosadený starosta Enerhodaru bol zrejme terčom útoku, po výbuchu skončil v nemocnici