Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2024

Slovensko o pár dní čaká inaugurácia zvoleného prezidenta Pellegriniho, stovky hostí sa budú musieť riadiť prísnym protokolomUž túto sobotu 15. júna čaká Slovensko inaugurácia zvoleného prezidenta. Peter Pellegrini v rámci slávnostnej schôdzeZdieľať
slovakia_prime_minister_43588 676x451 11.6.2024 (SITA.sk) - Už túto sobotu 15. júna čaká Slovensko inaugurácia zvoleného prezidenta. Peter Pellegrini v rámci slávnostnej schôdze Národnej rady SR v budove Slovenskej filharmónie zloží sľub do rúk predsedu Ústavného súdu SR.


Po ukončení schôdze sa pred historickou budovou Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí uskutoční prehliadka jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nasledovať bude slávnostná bohoslužba slova Te deum a prevzatie Prezidentského paláca prezidentom, prehliadka Čestnej stráže prezidenta a napokon slávnostný obed pre pozvaných hostí v Prezidentskom paláci. Inauguráciu bude v priamom prenose vysielať RTVS.

Dôležitá úloha protokolistov


Podľa odborníčky na protokol Kataríny Strýčkovej bude najväčšou výzvou pre protokolistov, aby však prebiehalo plynulo.

„Veľmi dôležité je dodržať čas, aby všetci prichádzali a odchádzali tak, ako majú, a aby si všetci ústavní činitelia, od ktorých ten akt závisí, sadali presne tam, kam majú, pretože od toho sa potom odvíja protokolárne poradie," povedala v televízii JOJ24. Pripomenula, že počas inaugurácie prezidenta Andreja Kisku si nie všetci sadli tam, kde mali a nastali problémy.

Budú pozvaní aj neúspešní kandidáti?


Zároveň bude podľa nej dôležité, aby vyšlo počasie.

„V prípade dažďa je to veľká výzva udržať niekoľko stoviek hostí v suchu a v prezentabilnej forme. Sú tam vlajky a ďalšie veci, ktoré by nemali byť mokré, čiže toto je veľká výzva. Je to aj o tom, že televízne zábery musia byť pekné. Je pripravených veľmi veľa veľkých dáždnikov," uviedla. Čo sa týka oblečenia, protokol určuje pánom tmavý oblek a viazanku a dámam kostým alebo šaty, ktoré nie sú po zem. V minulosti zvykli byť na inauguráciu pozvaní aj neúspešní kandidáti na prezidenta.

„Bolo to symbolické gesto a vyjadruje to úctu voči voličom, ktorí volili niekoho iného," poznamenala Strýčková.

Zvýšená bezpečnosť po atentáte na Fica


Slávnostná bohoslužba sa tradičné koná v Dóme sv. Martina. Protokolistka to zdôvodňuje tým, že tento kostol je symbolom našej historickej tradície, je to korunovačný kostol a odráža naše kultúrne a historické dedičstvo, keďže tam bolo korunovaných 11 panovníkov. Na bohoslužbe pri inaugurácii prezidentky Zuzany Čaputovej boli pozvaní predstavitelia všetkých cirkví na Slovensku.

Po atentáte na premiéra Roberta Fica protokolistka očakáva, že časť, v rámci ktorej býva prezident v priamom styku s občanmi, buď nebude vôbec, alebo len v okresanej forme.

„Verím, že si bezpečnostné zložky nájdu svoj systém a spôsob ochrany tak, aby bolo prezidenta vidno. Prezident nie je len niekto, kto sedí v nejakom paláci v hlavnom meste, ale reprezentuje ľudí a musí sa medzi nimi nejakým spôsobom pohybovať," dodala.


Zdroj: SITA.sk - Slovensko o pár dní čaká inaugurácia zvoleného prezidenta Pellegriniho, stovky hostí sa budú musieť riadiť prísnym protokolom © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo obrany nenašlo analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ombudsman prípad preto uzatvára
<< predchádzajúci článok
Bol to skateboard či paddleboard? Na tom už nezáleží. Na vašom poistení však áno