Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Veda

18. mája 2018

Slovenský tím sa zúčastní na robotickej olympiáde v MexikuIlustračné foto.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Dano Veselský
 
Bratislava 18. mája (TASR) - Po úspechu prvého ročníka spúšťa americká nezisková organizácia FIRST Global ďalší ročník medzinárodnej robotickej olympiády. Stredoškolské tímy z vyše 150 krajín sveta, vrátane Slovenska, sa stretnú 15. – 18. augusta v hlavnom meste Mexika, Mexiko City. Slovensko budú aj tento rok zastupovať piati študenti viacerých slovenských stredných škôl a gymnázií.


Spája ich obrovské nadšenie, vášeň pre robotiku, schopnosť učiť sa rýchlo nové veci a silná túžba posúvať veci vpred. Pätica šikovných stredoškolákov Martin, Adam, Tomáš, Oliver a Viliam na čele s mentorom tímu a zároveň učiteľom Adamom Kuklom prídu v auguste do Mexika dokázať, že na Slovensku je talentovaná mladá generácia.

"Myslím, že FIRST Global bude pre mňa skvelá skúsenosť aj do budúcna a dúfam, že prinesiem do tímu svoje know-how, ktoré pri spojení so všetkými v tíme pomôže vytvoriť konkurencieschopný stroj," povedal kapitán tímu Martin.

Tím už má za sebou aj úvodné stretnutie v Žiari nad Hronom, kde spoločne predostreli prvé stratégie, plány a skice robota, ktorého budú musieť postaviť, naprogramovať a testovať. Herná disciplína pre rok 2018 už bola zverejnená. Robotickú stavebnicu zatiaľ slovenský tím nedostal, to mu však dáva viac času a priestoru na plánovanie dizajnu a funkcionality robota.

Prestížna robotická súťaž, ktorá sa každý rok koná v inej krajine, poukazuje okrem medzinárodnej spolupráce aj na globálne problémy a vždy so sebou prináša novú výzvu. Minulý rok sa organizátori súťaže snažili upozorniť na nedostatok pitnej vody v rozvojových krajinách. Tohtoročnou témou súťaže sú "Energy Impacts", teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie.

Dôraz je v hernej disciplíne kladený na využívanie ekologicky šetrnej veternej elektrárne, či solárnych panelov. Avšak najviac bodov je možné získať vďaka spolupráci tímov pri využívaní dostupných zdrojov. „Práve schopnosť dohodnúť sa a spoločne dospieť k vyššiemu cieľu vďaka vede a technike je nielen hlavnou myšlienkou hernej disciplíny, ale aj celej súťaže FIRST Global,“ poznamenáva mentor tímu Adam Kukla.

Na olympiáde sa zúčastnia študenti zo všetkých kútov sveta. Predstavia sa tu jednotlivé tímy z vyše 150 krajín (spolu so šiestimi kontinentálnymi zástupcami), ktoré splnili podmienky účasti na celosvetovo druhej stredoškolskej robotickej olympiáde.

TASR informovala Simona Kocková zo spoločnosti Neopublic.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štvorylka sa na myjavskom námestí tancovala už po piaty raz
<< predchádzajúci článok
RTVS odvysiela v premiére sériu dokumentov Biele vrany

Slovenský tím sa zúčastní na robotickej olympiáde v Mexiku - diskusné fórum čitateľov