Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. mája 2018

RTVS odvysiela v premiére sériu dokumentov Biele vranyNa snímke riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník.Zdieľať
Na snímke riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 18. mája (TASR) - Diváci RTVS si môžu každý pondelok od 21. mája večer na Dvojke pozrieť premiérovú šesťdielnu sériu autorských dokumentov Biele vrany. Sú o problémoch Slovenska a tých, ktorí sa neboja aj napriek nepríjemnostiam na ne upozorniť a bojujú za nápravu. TASR o tom informoval Juraj Kačo zo sekcie marketingu a komunikácie RTVS.  


Biele vrany vo svojom prostredí už desať rokov reagujú na machinácie a krivdy. Dokumentárna séria RTVS prezentuje aktuálne témy ako imigrácia, týranie detí, ekológia, zdravotníctvo či odlev mladých ľudí do zahraničia.

"Úvodný príbeh Neviditeľné deti režiséra Mareka Franka rozpráva osud troch adoptovaných súrodencov, ktorých sa dotýka problém týrania detí a zároveň poukazuje na nemohúcnosť úradov pri zabezpečení ich ochrany. Diváci si ho môžu pozrieť v pondelok 21. mája o 21.25 h na Dvojke," uviedla RTVS.

Ideovou myšlienkou druhej časti Na hranici (28. mája) režiséra Dominika Jursu sú zas odchody šikovných mladých ľudí do zahraničia, ktorí sa už nechcú vrátiť na Slovensko. Režisérka Barbora Sliepková vo svojom filme Xenofóbia (4. júna) skúma, ako sa zakorenený strach z cudzieho stáva nástrojom manipulácie s verejnosťou. Obsahom tretieho príbehu je rasová neznášanlivosť na Slovensku, vzostup protiimigračnej rétoriky a narastajúca aktivita extrémistických strán.

"Ústrednou témou štvrtého dielu od Leny Kušnierikovej je najznámejšia ekologická kauza na Slovensku a jej zdĺhavý, ale v konečnom dôsledku úspešný boj Pezinčanov pod názvom Pezinská skládka (11. júna). Piaty príbeh Biomasaker (18. júna) režiséra Jana Bučka poukazuje na rozsiahly výrub lesov na Slovensku a boj aktivistov, ktorí sa mu snažia, napriek presile súkromných ekonomických záujmov, zabrániť," priblížila RTVS.

Posledný diel série od Lenky Moravčíkovej Zdravie za milión (25. júna) mapuje zlý stav slovenského zdravotníctva napriek miliardám eur, ktoré doň prúdia cez zdravotné poistenie. Poukazuje na obrovský rozpor medzi pacientskou starostlivosťou, ktorú štát deklaruje a jej skutočnou úrovňou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenský tím sa zúčastní na robotickej olympiáde v Mexiku
<< predchádzajúci článok
KRÁĽOVSKÁ SVADBA SA BLÍŽI: Vieme, kto povedie M. Markleovú k oltáru

RTVS odvysiela v premiére sériu dokumentov Biele vrany - diskusné fórum čitateľov