11. januára 2014

Slovenským hádzanárom sa zavreli brány na MS

Martin Mazák zo Slovenska (vpredu) strieľa na bránku v zápase I. fáze kvalifikácie MS 2015 v hádzanej mužov medzi Slovenskom a Rumunskom 11. januára 2014 v Šali. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Šaľa 11. januára (TASR) - Slovenskí hádzanári vyhrali vo svojom záverečnom vystúpení v 2. skupine prvej fázy kvalifikácie MS 2015 v Šali nad Rumunskom 27:25, na postup do baráže o účasť na svetovom šampionáte v Katare im to ale nestačilo.

V priamom súboji totiž potrebovali lídra tabuľky zdolať aspoň o osem gólov, keďže v novembri podľahli zverenci trénera Zoltána Heistera v Bukurešti Rumunom 24:32. O prvenstve v skupine rozhodla bilancia vzájomných zápasov.

Slováci si tak nepripíšu na konto svoj tretí štart na MS. Medzi svetovou elitou sa už predstavili v roku 2009 v Chorvátsku (10. miesto) a v roku 2011 vo Švédsku (17. miesto), v oboch prípadoch pod taktovkou kouča Heistera.

Prvá fáza kvalifikácie MS 2015 hádzanárov - 2. skupina:

Slovensko - Rumunsko 27:25 (11:10)

Zostava a góly SR:

Štochl, Paul - T. Urban 1, Mazák 2, Slaninka, Pekár, Szücs 1, Straňovský 2/1, Hruščák, Ďuriš 8, Rábek 7, Volentics 2, Adamčík, L. Urban, Antl 1, Baláž 3. Najviac gólov Rumunska: Simicu 8, Talas 4, Ghita 4.Rozhodovali: Cacador, Nicolau (obaja Port.), vylúčenia: 3:3, ČK: 40. Mihalcea za faul, 7m hody: 2/1 - 2/1, 2500 divákov (vypredané).

Priebeh zápasu

Zámer od úvodných sekúnd na súpera "vyletieť" a diktovať vývoj duelu Slovákom nevyšiel. Hostia sa podľa očakávania sústredili najmä na pevnú obranu, a keď sa v prvých štyroch minútach presadil trikrát za sebou strelecky Simicu, Rumuni viedli 3:1. Preplnená hala v Šali ale hnala domácich dopredu a Ďuriš v 8. minúte vo vlastnom oslabení vyrovnal na 3:3. Gólman Štochl sa vzápätí blysol zneškodnenou sedmičkou a po presnej strele Rábeka v 12. minúte Slováci prvýkrát viedli - 5:4. Rumuni kontrovali tromi gólmi za sebou a keď ich viackrát podržal aj brankár Irimus, naďalej držali pre nich priaznivé skóre - v 20. minúte viedli 8:7. Na druhej strane pomáhali domácim najmä úspešné pokusy Ďuriša, ktorý päť minút pred prestávkou upravil na 11:9 pre svoj tím. Slováci ale išli do kabín iba s jednogólovým náskokom, čo bolo z ich pohľadu málo.

Tomáš Urban zo Slovenska (vzadu) strieľa na bránku v zápase I. fáze kvalifikácie MS 2015 v hádzanej mužov medzi Slovenskom a Rumunskom 11. januára 2014 v Šali. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Aj po zmene strán Rumuni bez väčších problémov kontrolovali svoju "postupovú" pozíciu, keď súperovi nedovolili vzdialiť sa o viac ako tri góly. V 37. minúte to bolo 15:13 pre slovenskú ekipu, k získaniu potrebného výraznejšieho náskoku im ale nepomohla ani červená karta pre Mihalceu za faul v strede ihriska v 40. minúte. O chvíľu neskôr Straňovský nepremenil ani sedemmetrový hod a Rumuni vyrovnali na 15:15. Nasledovali chvíle Slovákov - Ďuriš svojim siedmym gólom v 47. minúte zvýšil na 20:17 pre domácich, no tí sa potrebnej gólovej šnúry sa nedočkali, pretože aj druhý rumunský brankár Popescu "čaroval". Päť minút pred koncom svietil na ukazovateli skóre stav 24:23, čo hosťom v pokoji stačilo na vyhnutie sa dráme v koncovke. Slováci potrebný gólový rozdiel nenahnali a vďačné publikum im tak poďakovalo aspoň za víťazstvo.

Hlasy po zápase

Zoltán Heister, tréner SR: "Hrali sme to, čo hrať vieme, ale opäť sme doplatili na množstvo nepremenených šancí. Ak by sme ich dali, mohli sme dnes pokojne vyhrať aj o desať gólov. V útoku ale máme naďalej problémy, takže to bolo iba o dva. My sme kvalifikáciu pokazili už v tom prvom zápase v Bukurešti, prehrať o osem gólov je veľa. Ale ak by sme im doma v polčase ušli o štyri-päť gólov, mohlo to byť inak. Keď však nevieme dať gól, nemôžeme ísť ďalej. Musíme teraz naďalej pracovať, aby to vyšlo nabudúce."