Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2006

SLÚŠ nesúhlasí s povinným poistením poistencov štátu



Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) považuje návrh, podľa ktorého sa ekonomicky neaktívna časť obyvateľstva bude musieť povinne poistiť v štátnych zdravotných poisťovniach, za ...



Zdieľať

KOŠICE 17. novembra (WEBNOVINY) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) považuje návrh, podľa ktorého sa ekonomicky neaktívna časť obyvateľstva bude musieť povinne poistiť v štátnych zdravotných poisťovniach, za bezprecedentné preferovanie štátneho zdravotníctva. Tento návrh je podľa nej proti demokratickým princípom Európskej únie. Uvádza sa to vo vyhlásení SLÚŠ, ktoré agentúre SITA poskytol prezident únie lekárov špecialistov Andrej Janco. "Tento krok postihuje najviac dôchodcov, ktorí celý život pracovali, platili si najvyššiu poistku v súkromnej poisťovni, čakajú nadštandardné výhody a keď sa dostanú do veku, keď odchádzajú do dôchodku a mali by tieto výhody využiť, tak ich niekto nasilu prepoistí do štátnej poisťovne," konštatuje sa okrem iného vo vyhlásení.

SLÚŠ nesúhlasí s tým, aby štát mal právo rozhodnúť, v ktorej poisťovni budú poistení ekonomicky neaktívni občania, za ktorých štát platí poistné. Rovnako by potom podľa nej štát mohol rozhodovať aj o tom, koho má občan voliť, keďže platí náklady, spojené s organizáciou volieb. "Keď majú občania právo voliť si politickú stranu, prečo nemôžu mať právo zvoliť si poisťovňu?", pýta sa SLÚŠ.

Na východnom Slovensku by násilné prepoistenie ekonomicky neaktívnych občanov do štátnych poisťovní malo za následok presun 60 % poistencov zo súkromných zdravotných poisťovní, s ktorými sú však títo poistenci spokojní. Jedine súkromné poisťovne nevnútili do zmlúv limity na lieky, ktoré títo občania dostávajú, konštatuje únia špecialistov. Čakacie doby na operačné zákroky sú v súkromných poisťovniach niekoľkonásobne kratšie, ako v štátnych poisťovniach. To taktiež hovorí o dobrom hospodárení v prospech poistencov, uvádza ďalej SLÚŠ.

Lekári špecialisti argumentujú, že presun 3,1 mil. občanov do štátnych poisťovní by bol prvým krokom k tomu, aby štát neskôr rozhodoval aj o tom, kto a akú kvalitnú zdravotnú starostlivosť si zaslúži, a kto nie. Podľa SLÚŠ to súvisí aj s limitmi na lieky, ktoré sa po nástupe novej vlády presadili v zmluvách so štátnymi poisťovňami. Dodáva, že pacient aj poskytovateľ by musel prijať podmienky diktované monopolnou poisťovňou podľa jej finančných možností.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Protesty proti Bushovi spôsobili dopravnú zápchu
<< predchádzajúci článok
Iveta Radičová sa stala podpredsedníčkou strany