Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. mája 2023

Smer chce presadiť skorší termín predčasných volieb, mimoriadnu schôdzu zrejme neotvoriaaktualizované 11. mája 9:14 Mimoriadna schôdza parlamentu k skoršiemu termínuZdieľať
robert fico 676x451 11.5.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 11. mája 9:14


Mimoriadna schôdza parlamentu k skoršiemu termínu predčasných parlamentných volieb sa prvýkrát nepodarilo otvoriť. Vo štvrtok po 9:00 sa prezentovalo len 54 poslancov. Na to, aby bolo plénum uznášaniaschopné, treba nadpolovičnú väčšinu, čiže 76 poslancov. O uznášaniaschopnosť sa pokúsia opäť o 30 minút.

Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), Hlas - sociálna demokracia a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu (Život-NS). Strany tak chcú presadiť skorší termín volieb, tie by sa podľa nich mali konať najneskôr 1. alebo 8. júla.

Prijatie uznesenia


Prijatím uznesenia by NR SR skonštatovala, že Slovensko ako parlamentná demokracia sa nachádza v hlbokej ústavnej a politickej kríze, ktorú nie je možné riešiť bez účasti parlamentu. Ďalej by skonštatovala, že Slovensko nevyhnutne potrebuje urýchlené vymenovanie novej vlády na základe výsledkov predčasných parlamentných volieb.

Podporou uznesenia by parlament vyslovil súhlas, že vymenovanie úradníckej vlády prezidentkou Zuzanou Čaputovou bez podpory NR SR v podobe vyslovenia dôvery takejto vláde bude viesť k prehĺbeniu chaosu a k niekoľkomesačnému odkladu prijatia finančných, ekonomických a sociálnych opatrení nevyhnutných na stabilizáciu situácie.

Opozícia v uznesení požaduje, aby prezidentka rozhodnutia o menovaní novej vlády dôsledne konzultovala s NR SR, ktorú musí nová vláda požiadať o vyslovenie dôvery. Ďalej žiada, aby úradnícka vláda okamžite po vymenovaní prezidentkou predložila na rokovanie NR SR v skrátenom legislatívnom konaní návrh na skrátenie súčasného volebného obdobia tak, aby sa voľby konali najneskôr začiatkom júla.
Zdroj: SITA.sk - Smer chce presadiť skorší termín predčasných volieb, mimoriadnu schôdzu zrejme neotvoria © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vytrhol telefón 10-ročnému chlapcovi a ušiel, polícia už šesťkrát súdne trestaného muža vypátrala
<< predchádzajúci článok
Na predavačku v Handlovej vytiahol nôž a z pokladne si odniesol 80 eur, 26-ročnému mužovi hrozí dvanásťročný trest odňatia slobody