Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júna 2011

SNS: Za referendum o slovenčine sa podpísalo 100-tisíc ľudíViac než stotisíc ľudí sa už podpísalo pod petíciu Slovenskej národnej strany (SNS) za vypísanie referenda o slovenčine ako jedinom úradnom jazyku. ...Zdieľať
jan slota Predseda SNS Ján SlotaFoto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Viac než stotisíc ľudí sa už podpísalo pod petíciu Slovenskej národnej strany (SNS) za vypísanie referenda o slovenčine ako jedinom úradnom jazyku. "Máme stotisíc podpisov a petičná akcia úspešne pokračuje ďalej," informovala agentúru SITA hovorkyňa národniarov Jana Benková. Na vyhlásenie referenda z občianskej iniciatívy je potrebné zozbierať aspoň 350-tisíc podpisov a odovzdať ich prezidentovi.


Ak sa naplní plán národniarov, prezident Ivan Gašparovič by mohol dostať hárky po letných prázdninách. "Na jeseň by sme chceli mať zákonom vyžadovaných 350-tisíc podpisov potrebných na vypísanie referenda a doručiť ich pánovi prezidentovi," povedala Benková. Ani v prípade, že SNS podpisy zozbiera však nie je vypísanie plebiscitu isté, keďže navrhovaná otázka môže byť v rozpore s Ústavou SR.

Otázka znie „Ste za to, aby sa na celom území Slovenskej republiky v úradnom styku používal výlučne slovenský jazyk?“, pričom používanie menšinových jazykov Ústava SR v článku 34 radí medzi základné práva a slobody. Vykonanie referenda o týchto právach v 93. článku ústava zakazuje. Prezident zatiaľ neprezradil, či referendum vypíše, ani či sa pred vypísaním bude radiť s ústavnými právnikmi. "Otázka bude aktuálna ak SNS získa 350-tisíc podpisov, keď budú v poriadku, až na základe tohto sa prezident vyjadrí. Zatiaľ sa tým prezident nezaoberá," povedal pre agentúru SITA v apríli Gašparovičov hovorca Marek Trubač.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poplatok za vjazd do nemocnice sa podľa riaditeľa osvedčil
<< predchádzajúci článok
Kontrola politických diskusií v priamom prenose

SNS: Za referendum o slovenčine sa podpísalo 100-tisíc ľudí - diskusné fórum čitateľov